Yaşam Tarzı 11 HAZİRAN 2010 / 07:15

Otizmin nedeni bulunamıyor

Kalıtımsal olmadığı anlaşılan beyin hastalığının karmaşık yapısı çözülemiyor.

Kalıtımsal olmadığı anlaşılan beyin hastalığının karmaşık yapısı çözülemiyor.


Dünyanın en büyük gen taramasını yapan 12 ülkeden 60 enstitünün katılımıyla oluşan Uluslararası Biliminsanları Konsorsiyumu üç yıldır Otizm Genom Projesi'nde çalışıyordu. Ancak bu dev çalışma bile otizmin karmaşık yapısını ve nedenlerini açıklayamadı.

UCLA'dan insan genetiği profesörü Rica Cantor, "Her kişisel genom içinde 10 milyon gen çeşitliliği bulunduğunu biliyoruz. Biz otizmin nasıl oluştuğuyla ilgili bir milyon çeşitliliği DNA yongaları yardımıyla toplayıp, analiz ettik" diyerek çalışmada hangi yöntemin kullanıldığı ifade etti.

Amerika, Kanada ve Avrupa'daki otizm teşhisi konmuş 996 ilkokul öğrencisinin DNA'larındaki eksik ve fazlalıkları görebilmek için kan örnekleri üzerinden araştırma yapıldı. Öncelikle her ebeveynden otizm teşhisi konan çocuğa geçen genlerin değiştiği gözlendi.

Sağlıklı çocuklara göre otistik çocuklarda yüzde 20 daha fazla gen çeşitliliği bulunduğu görüldü. İkinci olarak da bu genlerin daha çok yeni olduğu görüldü. Yani ebeveynlerde böyle bir hastalık görülmese de, otistik çocuklarda bu farklı genler kendiliğinden ortaya çıkıyor.

Otistik çocuklarda görülen kromozomsal düzensizlikler Down sendromundakilerle paralellik gösteriyor. Çalışma bazı çocukların kendilerine has gizli genetik mutasyonlar taşıdıklarını kanıtlıyor. Ayrıca otistik çocukların gen hareketleri de birbirine benzemiyor.

Tüm bu sonuçlar değerlendirildiğinde otizmin kalıtımsal olmadığı ve her çocukta görülebileceğini ortaya çıktı. Ayrıca otizme neyin sebep olduğu da henüz anlaşılamadı. Nature dergisinde yayınlanan makaleye http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature09146.html adresinden olaşmak mümkün.