Yaşam Tarzı 08 AĞUSTOS 2012 / 09:03

Olimpiyatların en başarılısı: Büyük veri

Olimpiyatların en başarılısı: Büyük veri

Londra Olimpiyatlarında, veri akışı 4 yıl önceki Pekin Olimpiyatları’na göre yüzde 30 oranında artarken, hem oyunlar başlamadan önce BT sistemleri ve altyapı test edilirken hem de olimpiyatlar sırasında sosyal medya kanalıyla ciddi bir büyük veri üretimi sözkonusu oldu.Londra Olimpiyat Oyunları tüm heyecanıyla devam ediyor. Dört yılda bir düzenlenen Olimpiyatlar sadece sporcuların değil son teknolojilerin de gövde gösterisi yaptığı bir platform olarak öne çıkıyor. Teknolojinin yoğun bir şekilde kullanıldığı Londra Olimpiyat Oyunları, bilişim dünyasının gündeminin en sıcak konularından biri olan “Big Data-Büyük Veri” için de çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı.

NetApp, sosyal ağlar, bağlı cihazlar ve yayın ağları tarafından küresel ölçekte oluşturulması beklenen büyük veri hacmini gösteren bir bilgi grafiği yayınladı. Grafik, Büyük Veri konusunda gelinen noktayı gözler önüne seriyor.

Bu olimpiyatlarda, veri akışı 4 yıl önceki Pekin Olimpiyatları’na göre yüzde 30 oranında arttı.

Oyunlar başlamadan önce BT sistemleri ve altyapı test edilirken toplam 200,000 saatlik büyük veri oluştu. Yalnızca açılış törenini bir milyardan fazla insan izledi. Ayni sayıda insanın 2012 yaz oyunları resmi web sitesini, oyunların sonuna kadar ziyaret etmiş olması bekleniyor.Etkinlik sırasında, İngiliz telekom ağında saniyede 60 GB gibi muazzam boyutta bir bilgi oluşması bekleniyor. 2,000 saate eşdeğer canlı spor medya yayını dünya genelinde 14,400'den fazla televizyon ve yayın istasyonunda dijital olarak yayınlanıyor.

Facebook’ta etkinlik boyunca her gün, ortalama 15TB fazla veri 845 milyon aktif Facebook kullanıcısı tarafından oluşturulup devasa veri akışı içine dahil edilmiş olacak. Twitter'da da durum buna yakın. Yaz oyunları boyunca Twitter takipçilerinin, saniyede 13,000'den fazla tweet atması bekleniyor. Yine oyunlar boyunca 8.5 milyardan fazla cihazın internete bağlanması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun