Yaşam Tarzı 27 HAZİRAN 2011 / 15:07

Olimpiyatlar sosyal medyada

Olimpik sporculara blog ve sosyal ağlar serbest

Gelecek yıl Londra Olimpiyatları’nda atletler ticari amaçlarla olmadığı sürece blog yazabilecek ve Twitter’dan yorum yazabilecek.Bununla birlikte sporcuların sosyal medya veya blog hesaplarında Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne (IOC) göre yasaklanan sınıflardan bir içerik bulunursa, sporcu oyunlardan men edilecek.

Avustralya Olimpiyat Komitesi (AOC) tarafından yayınlanan rehbere göre, IOC sporcuları sosyal medyada yer almak, deneyimlerini yazmak, bloglarda yer vermek ve Tweet göndermek konusunda destekliyor. Ama sporculardan otokontrollü hareket etmeli, gazeteci gibi olayları yazmamaları, kötü sözler veya fotoğraflar içeren mesajlar göndermemeleri isteniyor.

2008 yılındaki son Pekin Olimpiyatları’nda düzinelerce sporcu blog sayfalarından gelişmelere yer verdi. Twitter o dönemde de önemli bir fenomendi, ama video yüklemek yasaktı ve telif hakkı sorunları gerekçesiyle video yüklemenin de önünde engeller vardı.

Olimpiyat alanlarından video yayını ve ses kaydı yapmak hala yasak. Ama sporcular bloglarına veya Twitter hesaplarına oyun alanlarının dışında çekilen videoları gönderebilecek. IOC, gelirinin önemli bir bölümünü televizyon ve çevrimiçi medya haklarının satışından elde ediyor. Bu nedenle fikri mülkiyet hakları konusunda son derece korumacı davranıyor.

Tüm sosyal medya aktiviteleri Olimpiyat Kurulu’nun onayı çerçevesinde gerçekleşebiliyor. Rehberde yer alan yasakları yapanlar ise oyunlardan men edilerek cezalandırılıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun