Yaşam Tarzı 31 EKİM 2012 / 12:10

Öğrencilerin ve mühendislerin elinden kitap düşmüyor

Öğrenciler ve mühendisler kitabı seviyor

Türkiye’nin en büyük online kitapçısı İdefix, 2012’nin ilk 9 ayına ilişkin yayınladığı verilerle bu defa meslek gruplarına göre kitap okuma alışkanlıklarını sıralarken, listede ilk iki sırada öğrenciler ve mühendisler yer aldı. İskender Pala’nın kaleme aldığı “Şah ve Sultan”, hem öğrencilerin hem de mühendislerin en çok okuduğu kitap olarak ilk sırada yer alırken; üçüncü sırada yer alan akademisyenlerin birincisi ise Daniel Klein ve Thomas Cathert’in birlikte kaleme aldığı “Platon Bir Gün Bir Ornitorenkle Bara Girer (Felsefeyi Mizah Yoluyla Anlamak)” adlı kitap oldu.

Idefix’in yaptığı araştırma, meslek gruplarındakilerin en çok hangi kitaba ilgi gösterdiğini de kapsadı. Elde edilen verilere göre; en çok kitap okuyan ilk 5 meslek grubu öğrenciler, mühendisler akademisyenler, öğretmenler ve bankacılık-finans sektöründe çalışanlar olarak sıralandı. Kitap satışlarına bakıldığında ise öğrencilerin 214 bin 583, mühendislerin ise 141 bin 009 adet sipariş verdiği görüldü. Akademisyenlerin 123 bin 586, öğretmenlerin 116.200, bankacılık- finans sektöründekilerin de 85.272 adet kitap siparişi verdiği de araştırma verileri sonucu ortaya çıktı.

Meslek gruplarında ilk beşi sırasıyla doktorlar, bilişim sektöründekiler, diğer meslekler, yöneticiler, muhasebeciler ve hukukçular izledi.

Meslek gruplarının en popüler kitabı: Şah ve Sultan

İskender Pala’nın kaleme aldığı “Şah ve Sultan”, ilk beşte yer alan tüm meslek gruplarında en çok tercih edilen kitaplar arasında yer aldı. Öğrenciler, mühendisler ve öğretmenlerin en çok siparişini verdiği kitaplar arasında ilk sırada yer alan Şah ve Sultan; akademisyenlerin ikinci, bankacılık-finans sektöründe çalışanların ise üçüncü en çok okuduğu eser oldu. Öğrencilerin tercih ettiği diğer kitaplar; Albert Camus’nün “Yabancı”sı ve Stefan Zweig’in “Satranç”ı oldu. Mühendislerin diğer tercihleri, Hanefi Avcı’nın yazdığı “Haliç’te Yaşayan Simonlar” ve Elif Şafak’ın kaleme aldığı “Firarperest” olarak şekillenirken; akademisyenler ise felsefi bir seçimde bulunarak “Platon Bir Gün Bir Ornitorenkle Bara Girer (Felsefeyi Mizah Yoluyla Anlamak)” ve Ahmet Ümit’in “İstanbul Hatırası”nı okudular.Meslek Grupları 2012 Satış Adedi

Öğrenci 214.583

Mühendis 141.009

Öğretim görevlisi / Asistan 123.586

Öğretmen 116.200

Bankacılık-Finans 85.272

Doktor 71.910

Bilgisayar-Bilişim 55.549

Yöneticilik 49.977

Diğer 627.647

Öğrenciler

Şah ve Sultan/İskender Pala

Yabancı/Albert Camus

Satranç/Stefan Zweig

Mühendisler

Şah ve Sultan/İskender Pala

Haliç’te Yaşayan Simonlar/Hanefi Avcı

Firarperest/Elif Şafak

Akademisyenler

Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer/ Daniel Klein-Thomas Cathert

Şah ve Sultan/İskender Pala

İstanbul Hatırası/Ahmet Ümit

Öğretmenler

Şah ve Sultan/İskender Pala

İstanbul Hatırası/Ahmet Ümit

Lüsyen/Can Dündar

Bankacılık-Finans

Beyaz Yakalının Seyir Defteri /İlham Süheyl Aygül

T.C. Anayasası

Şah ve Sultan/İskender Pala
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun