Yaşam Tarzı 24 OCAK 2012 / 14:47

ODTÜ’de oyun teknolojileri etkinliği başladı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü Oyun Teknolojileri Yüksek Lisans Programı öğrencileri, geliştirdikleri oyunları, GATEWAY adlı etkinlikte sergiledi.Enformatik Enstitüsünde gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Yüksek Lisans Programının Direktörü Doç. Dr. Veysi İşler, etkinliklerinin ilk olacağını belirterek, bunun için çok uzun bir süredir hazırlandıklarını söyledi.

Oyunları geliştirirken bilimsel ve akademik kıstasları dikkate aldıklarını kaydeden İşler, programda, 12 öğretim üyesinin görev aldığını ve program çerçevesinde yaklaşık 20 ders bulunduğunu belirtti.

Dünyadaki örneklerine bakıldığında, içerik açısından çok iyi bir programa sahip olduklarını ifade eden İşler, dünyadaki önemli oyun şirketlerinden uzmanları çağırdıklarını ve bu uzmanlardan Endüstri Danışma Kurulu oluşturduklarını kaydetti.

İşler, bu uzmanlarla çok yakın bir ilişki içerisinde olduklarını ve bunlardan önemli katkı aldıklarını ifade etti.

"En iyi sermaye yetişmiş insan gücüdür"

Enformatik Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nazife Baykal ise enstitülerinin, bilişim alanında eğitim ve araştırmanın öncü olarak kullanıldığı bir yer olduğunu belirterek, ''Türkiye'de öncü, değiştirici, yenilikçi ve yaratıcı kişiler yetiştirmek ve bu çabaları bir değere dönüştürmeyi amaçlıyoruz. En iyi sermaye yetişmiş insan gücüdür. Bunun için çalışıyoruz'' dedi.

Eski ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut da Türkiye'de ilk kez böyle bir program düzenlendiğini ifade ederek, bilgisayar oyunlarının, çok ciddi bir iş olduğunu belirtti.

Yüksek lisans programında, 30 öğrencinin bulunduğunu kaydeden Akbulut, bu programın, Türkiye için önemli bir adım olduğunu söyledi. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar ise programlarının ilk defa görücüye çıktığını ve oldukça yenilikçi olduğunu belirterek, geleceğin üç boyutu olarak adlandırdığı, teknoloji, eğlence ve tasarımın bu programda bir araya geldiğini kaydetti.

Acar, bu programın mezunlarının, iş bulma sıkıntısı yaşamayacaklarını düşündüğünü ifade etti. Konuşmaların ardından, yüksek lisans programına katılan öğrenciler tarafından geliştirilen oyunların tanıtım gösterimleri yapıldı. Öğrenciler bu sırada, oyunlarıyla ilgili bilgiler verdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun