Yaşam Tarzı 07 OCAK 2013 / 12:48

NVIDIA "Geforce Experience" ile PC'ler konsollara rakip olacak

NVIDIA konsollara rakip olmaya hazırlanıyor

NVIDIA'nın "GeForce Experience" adını verdiği oyun konsolu, konsol basitliğinde PC performansı vaat ediyor. Sony ve Microsoft önümüzdeki yıl içinde yeni nesil oyun konsollarını piyasaya sürmeye hazırlanırken, NVIDIA'dan sektöre yönelik ilginç bir çıkış geldi. NVIDIA "GeForce Experience" adını verdiği konsolla PC'nin gücünü, konsolun basitliğiyle bir araya getirme vaadi sunuyor.

NVIDIA'nın bu çıkışının arkasında PC oyuncularının arkasında durduğu güçlü ekonomiden daha çok pay alma çabası yatıyor. Bu iş o kadar büyük ki, Amerikan hokey liginin ürettiği gelir 9 milyar dolarken sadece MMO adı verilen çok oyunculu çevrimiçi oyunların yıllık getirisi 13 milyar dolar.

Dolayısıyla NVIDIA, böyle bir konsolu hayata geçirmesinin amacını "PC'lerin teknik detaylarından çok fazla anlamayan kullanıcıları da bu dünyanın bir parçası haline dönüştürmek" olarak özetliyor. Şirketin açıklamasına göre bu işi nasıl en iyi şekilde hayata geçirebileceklerini planlamak için ortaya koydukları çabalar 7 yıldır sürüyormuş.

Konsolun temel olarak yaptığı ise şu: Örneğin konsola Call of Duty veya herhangi bir başka oyun yüklediğinizde, NVIDIA PC'nizin donanım yeteneklerini algılıyor ve sizin için en ideal deneyimi hesaplayıp ortaya koyuyor. Diğer bir deyimle "Fog'u açarsam performans düşer mi, antialiasing ayarı 2x olsa mı daha iyi 4x olsa mı" sorularının tamamına sizin yerinize cevap vererek işin detayını ortadan kaldırıyor.

Fikir gayet ilgi çekici, deneyenler de gayet iyi sonuçlar aldıklarını söylüyorlar. Bakalım gerçek hayatta kullanıcının tepkisi ne olacak...

Detayları bu adreste bulabilirsiniz
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun