Yaşam Tarzı 28 OCAK 2011 / 12:07

Norveç olaya resmen el koydu: "PS3'e farklı işletim sistemi yükleme hakkını geri verin"

Zaten son günlerde PlayStation 3'ün başına ne geldiyse Linux yükleme özelliğini ortadan kaldırdığı için geldi.Sony, PlayStation 3 için bundan bir süre önce çıkardığı sistem güncellemesiyle konsol çıktığı ilk günden veri var olan Linux yükleme seçeneğini ortadan kaldırdığını açıklamıştı. Bu uygulamaya dünya genelindeki kullanıcı gruplarından çok sayıda tepki yükselmişti yükselmeye, ama şimdiye kadarki en resmi tepki Norveç'ten geldi.

Norveç'teki bağımsız bir ajans olan Norveç Tüketici Konseyi,  kendisine bu konuda gelen yoğun şikayetler üzerine konuyu tüketici ombudsmanına taşıdı ve ombudsmanın verdiği kararla Sony'nin bu tavrının Norveç'teki pazar denetim kurallarına uygun olmadığına hükmedildi.Şimdi ortada ilginç bir durum var. Sony "bu değişikliği yapma hakkı tamamen bana aittir" derken, Norveç'teki ajans "ürünlerinde yapabileceğin değişikliğin bir sınırı vardır ve şu yaptığın bu sınırı aşmıştır" diyor. Bu iş inatlaşmaya giderse, ürünün Norveç'te satışının yasaklanması bile gündeme gelebilir. Diğer yandan da Sony'nin bu karardan geri adım atacağını kimse düşünmüyor.Linux yükleme desteğinin kaldırılması, bu özelliği geri getirmek üzere haklayıcıların dikkatinin konsola yönelmesine neden olmuş ve bu çabalar geçtiğimiz yılın sonlarına doğru konsolun yazılım güncellemesi üzerinden tamamen kırılmasıyla sonuçlanmıştı. Bugün PS3'te özel bir firmware güncellemesi yaparak, herhangi bir harici sabit diske kaydedilmiş kopya oyunlar orijinal diske gerek olmaksızın çalıştırılabiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun