Yaşam Tarzı 10 HAZİRAN 2011 / 11:56

Nintendo ve Sony kurtuluşu Wii U ve PSVita'da arıyor

Uzakdoğulu şirketler farklı sebeplerden de olsa sıkıntılı dönemlerden geçiyor. Sony ve Nintendo kendilerini kurtarmalarını ümit ettikleri ürünlerini piyasaya sürüyor.Apple’ın akıllı telefon ve tablet bilgisayarla yarattığı piyasada “oyun” çok önemli bir yer tutuyor. Öyle ki artık kullanıcılar ayrıca bir cihaz taşımak yerine telefonlarından ya da tablet bilgisayarlarından oyun oynamayı tercih ediyor.

Bu durum dünyanın en fazla oyun konsolu satan şirketlerinin başında gelen Sony ve Nintendo’yu zor durumda bırakıyor. Özellikle taşınabilir oyun konsollarına rağbet son zamanlarda azalma eğiliminde. Sony bu sebeple önce kullanıcıların bundan önceki taleplerini de dikkate alarak bir PlayStation Phone çıkaracağını duyurdu. Şirket bunun yanında PSP’nin yeni sürümü olan PSVita'yı da 2011 yılının sonunda dünya çapında satışa sunacak.

Nintendo ise boş durmayarak uzun süredir piyasayı sürükleyen Wii konsoluna yeni bir cihaz ekleyerek kullanıcının ilgisini yeniden canlandırmak istiyor.

Nintendo Wii U

Tablet ve akıllı telefonların günümüzde ne kadar önem kazandığını biliyorsunuz. Nintendo da bu akımdan hareketle konsoluna yarı tablet, yarı taşınabilir oyun konsolu ekledi. Önümüzdeki yıl piyasaya çıkacak olan Wii U, hareket algılayıcı kontrole, tabletler gibi dokunmatik ekrana ve yüksek çözünürlüklü grafiklere sahip.Bu tür bir oyun konsolu eklentisi ilk kez karşımıza çıkıyor. Uzmanlara göre uzun süredir yeni ürünlerden kaçınan Nintendo, bu tablet-oyun konsolu karşımı cihazıyla yeniden piyasa liderliğini eline geçirebilir. (Ed: Nintendo Wii ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.btnet.com.tr/27656-nintendo-wii-u-tanitildi.html adresinden ulaşabilirsiniz.)

2006’da piyasaya sürülen Nintendo Wii, özellikle kolay kullanımı sayesinde 86 milyon satış rakamına ulaşmıştı. Nintendo, 300 doların altındaki fiyatıyla tablet-oyun konsolu karşımı Wii U cihazından da yüksek satış rakamları bekliyor.

Yeni PSP geldi: Sony PlayStation Vita

11 Mart’ta yaşanan deprem ve tsunami felaketiyle beraber PSN'de kullanıcı bilgilerinin çalınması, Sony’nin bu yıl sonunda 3,2 milyar dolar zarar beklemesine sebep oldu. Şirket, bu zor durumdan kurtuluşun yolunu taşınabilir oyun konsollarında yakalamayı umduğu yeni ivmede arıyor.Yeni nesil taşınabilir oyun konsolu PSV’de ilk göze çarpan şey konsolda hem WiFi hem de 3G seçeneğinin bulunuyor olması. Ayrıca bu oyun konsolu da artık dokunmatik ekran teknolojisini kullanıcılarıyla buluşturacak. 2011’in sonunda piyasaya çıkacak olan cihazın, hem WiFi hem de 3G bulunan modelinin 299 dolardan satışa sunulacağı açıklandı.

PlayStation Vita'nın resmi tanıtım videosuyla daha geniş bilgi sahibi olmak mümkün.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RIaJHh60hQY[/youtube]

Dokunmatik ekranlı akıllı telefon ve tabletlerin piyasada yarattığı etkinin oyun konsollarına yansıması oldukça göze çarpıyor. Taşınabilir akıllı cihazlar oyun konsollarına yaklaştığı gibi, konsollar da bu cihazlara yaklaşıyor. İki şirket de taşınabilir oyun konsoluyla eski güçlerine kavuşmaya çalışıyor.

Bu iki ürünün Apple’ın açtığı, Android tabanlı telefonların istila ettiği piyasada kendilerine yeni bir yer bulup bulamayacağını göreceğiz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun