Yaşam Tarzı 15 EYLÜL 2011 / 10:52

Nintendo kendini bitiriyor

Nintendo nereye doğru gidiyor?

Piyasaya sürdüğü üç boyutlu oyun konsoluyla ile pazarda beklediği başarıyı yakalayamayan şirket, kullanıcılarını geri kazanmaya çalışıyor. Ancak girişimleri pek de iyi gitmiyor.Nintendo Wii ile hareket kontrollü oyun pazarında zirveye yerleşen şirket, taşınabilir oyun konsollarında da yüksek satış rakamlarına ulaşmıştı. Son 10 yıldır pazarı sürükleyen Nintendo, gözlük gerektirmeyen 3 boyutlu taşınabilir oyun konsolu 3DS ile beklediği başarıyı bulamadı.

Nintendo Başkanı Satoru Iwata, kullanıcıların ilgisini yeniden canlandırmak için geçtiğimiz günlerde bir dizi oyun serisinden söz etti. Bu oyunların en şiddetli oyunseverlerden modayı takip eden kızlara kadar her kesmin hoşuna gideceğini belirtti. Yeni oyunları oynamak için 3DS’e yaklaşık 19 dolarlık bir slidepad eklemek gerekiyor.

Analistler ve yatırımcılarsa Nintendo’nun özellikle Apple ve Android işletim sistemli cihazların yarattığı bedava ya da çok ucuz oyun ekosistemini kuramamasından şikâyet ediyor. Nintendo’nun kendi donanımına bağlı kalarak yeni nesil mobil cihazlara ayak uyduramaması eleştiriliyor.

Yeni çıkan oyunların da farklılık yaratmayacağını düşünen uzmanlar, Nintendo’nun daha önceleri oyunlara bağlı olmayan insanları bile kendine çekerek oyun oynatabildiğini ancak artık kullanıcıların akıllı telefonlarından oyun oynadığını vurguluyor.

Temmuz ayında 3DS’lerin fiyatında yüzde 40 indirime giden Nintendo, bu zaman diliminde geçici de olsa bir başarı yakaladı. Ancak Wii’nin yeni sürümü olan WiiU’nun gelecekteki başarısına fazlasıyla bağımlı kaldıkları görülüyor.Oyun kültürü değişiyor

Nintendo aslında oldukça köklü bir konsol üreticisi ancak artık oyun oynama kültürü ve ihtiyacı değişiyor. Artık akıllı telefonlardan oyun oynanıyor ve bu yakınsamayı gerçekleştirmek gerekiyor. Sony de önemli bir gelir beklediği taşınabilir oyun konsolu PS Vita’ya hem 3G hem de WiFi özelliği yerleştirdi. Bunun yanında PlayStation Phone da piyasaya sürülerek önemli bir yakınsama örneği gösterildi.

Nintendo 3DS’in satışları düşüyor. Belki de 3D teknolojisinin içinde bulunduğu genel sıkıntıyı da göz önüne almak gerekiyor. Nintendo’nun bu çıkmazdan kurtulması için yeni nesilin ihtiyaçlarını anlayarak iletişim çağında olduğumuzu hatırlaması gerekiyor. Tabii bu arada akıllı telefonlar ve tabletlerdeki oyunların da artık konsollar düzeyinde kaliteye de yaklaşmaya başladığı göz önüne alınmalı. İnsanlar artık sosyal oyunları tercih ediyor. Super Mario'nun yeri ayrı da olsa, artık Farmville daha popüler.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun