Yaşam Tarzı 08 MART 2011 / 13:37

Nintendo 3DS fiyatıyla şaşırtacak

Nintendo 3DS 25 Mart'ta Türkiye'de

Nintendo'nun gözlüksüz 3 boyutlu görüntü sağlayabilen oyun konsolu Avrupa ile birlikte Türkiye'de de 25 Mart'ta satışa sunuluyor. Konsollar 3 boyutlu fotoğraf çekebilme, otomatik olarak birbiriyle haberleşebilme ve 3 boyutlu yayın içeriğini görüntüleme gibi ilginç özelliklere de sahip.

Nintendo'nun merakla beklenen, gözlüksüz 3 boyutlu görüntüleme özelliğine sahip taşınabilir oyun konsolu Nintendo 3DS'nin Türkiye tanıtımı yapıldı. Nintendo Türkiye dağıtıcısı Nortec Eurasia'nın Genel Müdürü Hasan Çolakoğlu, yaptığı sunumla Türkiye'deki basın mensuplarına bilgi verdi ve ürünle ilgili soruları yanıtladı.Çolakoğlu, Japonya'da 26 Şubat'ta satışına başlanan Nintendo 3DS'in ilk gün 400 bin adet sattığına değinirken, Amerika'da 27 Mart'ta satışa sunulacak olan ürünün Avrupa ve Türkiye'de bu tarihten daha önce, 25 Mart'ta satışa sunulacağının müjdesini verdi.İki renk seçeneğiyle geliyor, 3 boyutlu fotoğraf çekiyorÜrün, mavi ve siyah olmak üzere iki renk seçeneğiyle sunulacak. Üstte 16:9 geniş orana sahip 3 boyutlu izlenebilen 3,5 inç boyutunda bir ekranı bulunan Nintendo 3DS, alt kısımda 3 inçlik dokunmatik bir ekran barındırıyor. Aygıtta ikisi üç boyutlu fotoğraf çekmek üzere ön tarafa yerleştirilen, biri oyuncuya bakan 3 adet kamera, hareket algılayıcı, mikrofon, analog kontrol çubuğu ve 3 boyutlu derinlik algısının değiştirilebilmesini sağlayan bir kaydırma çubuğu yer alıyor.Aygıtla birlikte 3 boyutlu fotoğraflar çekmenizi ve üzerinde oynamanızı sağlayan uygulama, yüzünüzü tanıyarak size uygun avatarı oluşturan Mii Maker, kamera yardımıyla o anda bulunduğunuz ortamı fon olarak kullanabildiğiniz artırılmış gerçeklik oyunları, adım sayacı ve Face Raiders adlı ilginç bir oyun hediye olarak geliyor.[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LYw9fp7YtKM[/youtube]Nintendo 3DS ile Nntendo kendi sosyal ağını oluşturuyorNintendo 3DS'le gelen ilginç özellikler arasında SpotPass ve StreetPass adlı iki özellik geliyor. Bunlardan SpotPass, cihazın kapağı kapatıldığında aktif hale geliyor ve etrafta bulduğu erişime açık internet erişim noktalarına bağlanarak oynadığınız oyunlara dair ek görevleri, yeni bölümleri ve karakterleri, hatta film fragmanı ve dizi bölümleri gibi ilgilendiğiniz içerikleri otomatik olarak indirip izlenmeye hazır hale getiriyor. Ayrıca cihaz güncellemeleri de bu yolla otomatik olarak gerçekleşiyor. Nintendo, bunun korsan oyunlara karşı etkili bir çözüm olduğu görüşünde.StreetPass ise daha ilginç. Nintendo'ya özgü bir kablosuz protokol üzerinden haberleşen bu sistemle iki Nintendo 3DS cihazı birbirini algıladığında, kullanıcılarının haberi olmadan aralarında haberleşerek içerik paylaşımı yapabiliyorlar. Bu içerikler aynı oyunu oynayan oyuncular arasında paylaşılabilecek harita ve eşyalar olabileceği gibi, bazı sürprizler de karşınıza çıkabiliyor. Örneğin Street Fighter oyunu yüklü iki cihaz birbirini gördüğünde kendi aralarında maç yapıyorlar ve siz aygıtı açtığınızda kazanan tarafın kim olduğunu görüyorsunuz. Kısacası aletin kapağını kapayıp sokakta şöyle bir dolanarak eve döndüğünüzde, farkında olmadan bağlandığınız birçok cihaza ve kullanıcısına dair bilgi edinebiliyorsunuz.


[caption id="attachment_20614" align="alignnone" width="455" caption="Nortec Eurasia Genel Müdürü Hasan Çolakoğlu ve Nintendo melekleri."][/caption]
3 boyutlu televizyon içeriklerine Mayıs ayından itibaren erişilebilecekÇolakoğlu, Nintendo 3DS'in Mayıs ayında gelecek olan güncellemesiyle Eurosport ve benzeri kanalların 3 boyutlu yayınlarının Nintendo 3DS üzerinden izlenebileceği, şampiyonları ligi maçlarının özetleri gibi içeriklere ulaşılabileceği, 3 boyutlu film fragmanlarının ve gelecekte uzun metrajlı filmlerin cihaza indirilip seyredilebileceği bilgisini verdi. Hatta Nintendo, cihaza özel içerik üretmek için bazı içerik üreticileriyle anlaşma bile sağlamış. Bu içeriklerin tamamı Türkiye'den erişime açık olacak ve bir kısmı ücretsiz olarak da izlenebilecek.Bunun yanında Nintendo e-Shop üzerinden cihaz için oyun, uygulama ve içerik satın alınabilecek. Nintendo 3DS, tüm Nintendo DS oyunlarıyla da uyumlu olacak. Ayrıca yaz mevsimine kadar 43 adet 3 boyutlu piyasaya sunulacak.Nintendo 3DS'ten itibaren taşınabilir oyun cihazlarında bölge kodu uygulaması başlatıyor. Bu da Japonya veya Amerika'dan alınan oyunların Avrupa'da satılan oyunlarla uyumlu olmayacağı anlamına geliyor.[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QZZ2sV76QI0[/youtube]Nintendo 3DS Türkiye'ye inanılmaz bir fiyatla geliyorHasan Çolakoğlu, Avrupa'da satış fiyatı 250-280 Euro arasında değişecek olan Nintendo 3DS'in Türkiye'deki 12 taksitli fiyatının vergi ve gümrük gibi masraflar nedeniyle 750-800 TL arasında olacağını söyledi. Çolakoğlu, sübvansiyona yönelik tüm olanakları seferber ettikleri halde bu fiyatın altına düşemediklerini söyledi.Çolakoğlu'nun verdiği bilgiye göre fiyatın bu kadar yüksek olmasının en büyük sebebinin devletin oyun konsollarını kumar makinesi gibi bir kategoride sınıflandırması ve bu nedenle bu aygıtlardan yüzde 20 ek vergi alması oluşturuyor.Nintendo 3DS hakkında diğer merak ettikleriniz

Bu aygıtın 7 yaşından küçük çocuklara uygun olmadığı söyleniyordu?

Bununla ilgili olarak yapılan çalışmalar devam ediyor. Bununla birlikte yandaki düğme aracılığıyla 3D etkisini tamamen kapatmak mümkün. Dahası, ebeveyn kontrolü sayesinde 3D özelliğini tamamen devre dışı bırakabiliyorsunuz.Nintendo Türkiye için yerelleştirme ne zaman başlıyor?

Çolakoğlu'nun deyimiyle Sony'nin son dönemdeki çabaları, Nintendo Türkiye'nin Nintendo genel merkezini Türkçe oyun üretme konusunda ikna etmesine yardımcı olacak gibi görünüyor. Bununla birlikte Wii için çıkacak olan Cars 2 oyunu, üreticinin tercihiyle seslendirme dahil Türkçe olarak piyasaya çıkacak.Wi-Fi servisi için Türk Telekom vb ile görüşülüyor mu?

Bu hizmetin genel olarak sağlanabilmesi için tüm operatörlerle bu konuda görüşmeler devam ediyor.StreetPass gibi servisler virüs yayılımını tetiklemez mi?

Aygıtın bu tür iletişimleri tamamen kendine özgü bir protokol üzerinden gerçekleştirdiği söyleniyor. Ne kadar güvenli olduğunu zamanla göreceğiz.Biz ne düşünüyoruz?

CeBIT'te bundan önceki Nintendo 3DS deneyimimizde ürünün genel performansından ve vaatlerini yerine getirme konusundaki başarısından oldukça etkilendiğimizi söylemiştik. O zaman futbol oyunuyla yaptığımız denemeyi bu kez de Street Fighter 4 ile yapalım dedik. Bu arada dün sebebi belli olmayan şiddetli bir baş ağrısı yaşadığımı ve bugün de onun yorgunluğu içinde olduğumu belirteyim. Her neyse, ekranı önümüze aldık ve oynamaya başladık.[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=A9-m95waWDs[/youtube]Karakterimiz Ryu idi, Ryu'nun da havada fırıl fırıl döndüğü bir tekmesi vardır oynayanlar bilirler. Baktık ki aşağıdaki dokunmatik ekranda bu tekmenin kısa yolu var, başladık rakibe doğru havada fırfır dönmeye. Ancak bir yandan ekran derinliğinin bıraktığı his, bir yandan da baktığınız karakterin fırfır dönüp durması aygıta dair tahammülümüzü zorlamaya başladı. Birkaç dakika içinde baş dönmesi nedeniyle aygıtı bırakmak zorunda kaldık. Bakınız bu sırada ekranda ne gördüğümüzün bir örneğini yukarıda bulabilirsiniz.Şimdi bu deneyimi eski deneyimle harmanlayınca şu sonuç ortaya çıkıyor: Eğer sağlıklı bir kullanıcıysanız, aygıtın tahammül sınırı bir hayli yüksek. Ama baş ağrısı, baş dönmesi, ışığa hassasiyet gibi dertleriniz varsa bir o kadar çabuk çarpılıyorsunuz. Peşin peşin bizden söylemesi...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun