Yaşam Tarzı 17 EYLÜL 2010 / 10:25

Nesli tükenmiş hayvanlar canlanıyor

Biyoteknolojistler nesli tükenmiş hayvanları klonlama ile hayata döndürmeye çalışıyor.

Biyoteknolojistler nesli tükenmiş hayvanları klonlama ile hayata döndürmeye çalışıyor.


Gelişen teknoloji ve bilimsel çalışmalar, daha önce karşılaşamadığımız canlılarla karşılaşmamızı sağlayabilir. Biyoteknolojistler nesli tükenmiş canlılar üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. İlk olarak Bucardo ismindeki nesli tükenmiş vahşi keçinin hayata döndürülmesi planlanıyor.

En son bundan 40 yıl önce Fransa ile İspanya sınırındaki Pyrenees dağlarında görülen Bucardo, yanlış avlanma sebebiyle artık dünyada bulunmuyor. Günümüz keçilerinde Bucardo genleri alınarak klonlama yapılması bekleniyor.

Daha önce bir kez klonlama işlemi başarıyla tamamlanmıştı. Ancak klon Bucardo sadece yedi dakika yaşayabilmişti.

Bucardo dışında klonlanması beklenenler arasında iri yapılı bir sığır olan Aurochs, uzun saçlı filler olarak nitelendirebileceğimiz tüylü mamut, kurt benzeri Tazmanya kaplanı ve tüm dinozorlar bulunuyor. Aurochs klonlamanın, aynı DNA'ya sahip eski bir diş bulunduğu için nispeten kolay olacağı tahmin ediliyor. Tüylü mamutların günümüzdeki kardeşleri, yüzde 99 aynı DNA'ları taşıyan Afrika Filleri sayesinde klonlanma şansının yüksek olduğu biliniyor.

Tazmanya kaplanı ve dinozorlar için aynı iyimserlikte bulunamıyoruz. Çünkü iki canlı türününde günümüzde pek izine rastlanmıyor. Eğer yine de klonlamalar bu kez başarılı olursa, Steven Spielberg'in yönettiği Jurassic Park filmlerindeki karakterlerden biri olabiliriz.