Yaşam Tarzı 25 KASIM 2011 / 12:06

Ne onunla ne de onsuz...

İngilizlerin yaklaşık üçte ikisi, 12 yaş altındaki çocuklarının cep telefonu sahibi olmasını uygunsuz buluyor ama onları 'cepsiz' de bırakamıyor.Reuters’in bir araştırmaya dayanarak verdiği haberde, araştırmaya katılan 2 bin kişiye göre pahalı faturalar, denetlenmeyen internet kullanımı ve ebeveyn kontrolü eksikliği cep telefonu sahibi çocuklar söz konusu olduğunda ailelerin kendini fazlasıyla rahatsız hissetmesine neden oluyor. Buna karşılık 10 kişi arasında 1’den fazla birey de iyi davranışlarını veya okuldaki başarısını takdir etmek için çocuğuna bir cep telefonu alacağı bilgisini veriyor.

Ailelerin yüzde 90’ı da acil bir durum halinde çocuğunun cep telefonu sahibi olması fikrini olumlu buluyor. Araştırmayı mobil telefon bilgi ve fiyat kıyaslama sitesi Recombu.com yaptı ve buna göre, yaşı 7-11 arasında değişen çocukların yüzde 79’u halihazırda bir mobil telefon sahibi.

Recombu editörü Hannah Bouckley de araştırmayı şöyle yorumladı: “Aileler için mobil telefon çocukları ile sürekli iletişim içinde olabilmek anlamına geliyor ama çocukların bu telefonları kullanma şekillerine, alışkanlıklarına dair de ailelerin akıllarında soru işaretleri var. Ailelerin oturup çocukları ile telefonun onlara yüklediği sorumluluk ile ilgili konuşması, kullanım sınırlarını netleştirmesi gerek.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun