Yaşam Tarzı 15 OCAK 2013 / 17:40

Müzik fiziksel gücün de gıdası

Müzik fiziksel gücün de gıdası

Sony’nin “Bir Olimpik Atlet Gibi Görünebilmek” temalı araştırmasına göre, antrenman sırasında müzik dinleyen Avustralyalı triatlon sporcularının dayanıklılığının yüzde 15, enerji verimliliğinin de yüzde 1 ila 3 oranında arttığı gözlemlendi. 

Sony, müziğin sadece ruhun değil, fiziksel gücün de gıdası olduğunu gösteren bu araştırma verileri sonucunda, zindelik konusunda tazelenen heyecanının ardında sadece kilo kaybetmek ve daha sağlıklı hissetmek arzusunun yatmadığını ortaya koyuyor. Müzik, başta koşu olmak üzere her türlü egzersiz sırasında atletik performansın artırılmasına da yardımcı oluyor. Çünkü, araştırmaya göre; müzik insanların farkına dahi varmaksızın daha uzun süre egzersiz yapmasına yardımcı olabilen bir etken.

Konuyu değerlendiren Sony Avrupa Ürün Müdürü Khim Lynn Tan şöyle konuştu:
“Müzik dinlemek, insanların her bir antrenmandan daha fazla randıman alması, dolayısıyla da yeni buldukları rejimin faydalarını çok daha çabuk görmesi anlamına gelirken, antrenman rutinlerini yeni yılda da sürdürmeye teşvik edilmeleri anlamına geliyor. Sony’nin sunduğu yeni, tamamıyla su geçirmeyen W273 Walkman® spor salonunda, yüzme havuzunda veya diğer birçok spor branşında kullanılabilirken, Sony’den beklediğiniz ses kalitesinin tamamını da tek bir küçük paket içinde sunuyor. Bu da, hangi sporu yaparsanız yapın, motivasyonunuzu korumanızı ve biraz daha uzun süre dayanmanızı sağlayacak destekleyici bir şarkının faydalarını yaşayabileceğiniz anlamına geliyor”

Araştırmadan çıkan çarpıcı sonuçlar

• Avrupalılar’ın neredeyse dörtte üçü; yüzde 71’i haftada en az bir defa egzersiz yapıyor. Ancak önümüzdeki yıl için yüzde 85’lik bir kesimin, haftada en az bir defa egzersiz yapması bekleniyor. Bu yüzdenin içinde bulunan kişilerden üçte birden fazlası da bunun haftada en az üç defa olacağını iddia ediyor.

• Avrupa’daki yetişkinlerin üçte biri daha fazla egzersiz yapmanın kendilerini eşlerinin gözünde daha çekici yapacağını umarken neredeyse her 10 kişiden biri de; yüzde 8, sporla dolu geçen 2012 yazından aldığı ilham ile Olimpik bir atletin sahip olduğu fiziksel görünüme kavuşmayı umuyor.

• Böyle beklentiler karşısında, özellikle de geçen sene form tutmaya odaklananların üçte ikisinin; yüzde 64’ünün, yıl sonuna kadar dayanamadığı ve üçte birinin daha Ocak ayında kendilerini eski alışkanlarına geri dönmüş halde bulunuyor.

• Araştırmada, müziğin egzersiz sırasında dayanıklılığı artırdığı ve efor harcama algısını azalttığı da ortaya konuyor. Örneğin, antrenman sırasında müzik dinlemek Avustralyalı triatlon sporcularının dayanıklılığını yüzde 15, enerji verimliliğini yüzde 1 - 3 oranında artırırken, bu aynı zaman içinde daha fazla koşulması anlamına geliyor.
ETİKETLER : müzik ve spor Sony
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun