Yaşam Tarzı 26 AĞUSTOS 2011 / 10:13

Mobil oyun gelirleri 2016’da 16 milyar doları aşacak

Mobil oyun 2016’da 16 milyar doları aşacak

Geçen ay imzalanan dağıtıcılık anlaşmasıyla araştırmaları Türkiye’de KAF tarafından hizmete sunulmaya başlanan ABI Research’e göre mobil oyun dünyasını 2016'da şimdikinin 3 katında fazla bir iş hacmi bekliyor.  Dokunmatik akıllı telefonların uygun bir oyun platformu olarak şekillenmesi ve her yaştan kullanıcıların ilgisini çeken oyunlardaki hızlı yenilikler, mobil oyun pazarındaki büyümenin en büyük itici gücünü oluşturuyor. ABI Research’ün Mobil Hizmetler Araştırmaları Bölümü’nün bir parçası olan “Mobil Oyunlar” çalışmasına göre sektörün geliri 2011’de 5 milyar doların altındayken, 2016’da bu gelir 16 milyar doların üzerine çıkacak.

Uygulama içi ödemeler ve reklam gelirleri hızla artacak

ABI Research Kıdemli Analisti Aapo Markkanen, günümüzde oyun içinde satılan sanal ürün ve hizmetlerden büyük çapta bir mobil oyun gelir payı gelmeye başladığını belirtiyor. Markkanen, 2011 mobil oyun gelirlerinin yaklaşık üçte birini oluşturan bu uygulama içi ödemelerin payının 2016 yılının sonunda neredeyse toplam gelirin yarısına yükseleceğini kaydediyor.

Markkanen, reklam verenler mobil oyunların kitle iletişim aracı olarak potansiyelinden yararlanmaya başladıkça, oyun içi reklam gelirlerinin de her geçen gün daha büyük bir hızla artacağına dikkat çekiyor.

Mobil oyun sektöründe birleşmeler kaçınılmaz

İçeriğin sayısal ortamda dağıtımı, isteyen herkesin mobil oyun sektörüne girmesine olanak tanıyor. İyi içerik sunmanın şanslı olmaktan daha önemli olduğuna inanan ABI Research Kıdemli Analisti Markkanen, yine de oyunların ve yeni içerik keşfinine dair dinamiklerin bu işi riskli ve başarı olasılığı zor tahmin edilen bir iş haline getirdiğini belirtiyor.

Markkanen’e gore Rovio’nun “Angry Birds” oyunu, en başarılı isimlerin hayatta kalacağının erken bir örneği. Yine de böyle bir başarıyı yakalamak için tüketicilerin dikkatini çekmeye yönelik başarısız birçok deneme olacak. Bu da önümüzdeki dönemde Electronic Arts ve Zynga gibi sektör devlerinin yaptığı yakın dönem satın almalarla da görüldüğü gibi konsolidasyonla sonuçlanacak.