Yaşam Tarzı 18 MAYIS 2009 / 11:35

Mobil Firefox, Windows Mobile 6'yı vurdu

Kod adı Fennec olan Mozilla'nın Firefox tarayıcısının alpha 1 mobil versiyonu, Windows Mobile 6 platformuna girişini yaptı.

Kod adı Fennec olan Mozilla'nın Firefox tarayıcısının alpha 1 mobil versiyonu, Windows Mobile 6 platformuna girişini yaptı.


Aylarca, az bir kitlenin sahip olduğu Maemo sürümlü Nokia internet tabletlerinde alpha ve beta modlarında kalan Fennec, şu an çok daha yaygın kullanılan bir cihazda. Fennec'in en etkileyici özelliği eklentileri desteklemesi ve yeni eklenti aramak için özel bir sekme içermesi. Kullanıcı arayüzü Maemo cihazındakilere oldukça benziyor. Arama alanı, arama terim önerileri sunuyor, arama kaydı tutuyor. Kullanıcılar ekranı sola kaydırarak, sayfa belirtme aletlerine, sağa kaydırarak eklenti yönetime ulaşabiliyor. Ekranın geri kalanı web sayfalarına adanmış.

Mozilla, Windows Mobile kullanan CSS'lerde Fennec Alpha 1 için arayüzü inşaa etti. Mozilla'ya göre bu sayede uygulama, çeşitli ekran genişlikleri ve farklı çözünürlüklere uyum sağlayabilecek. Ayrıca Fennec, Firefox'un hafıza yönetim kütüphanesi JeMalloc'u da paylaşıyor. Bu kaynak paylaşımı, Mozilla'nın masaüstü sunumlarına benzeyen mobil bir ürün geliştirmek için teknolojileri denediğini gösteriyor.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun