Yaşam Tarzı 15 OCAK 2013 / 15:59

MIT’de alkol ölçen buz keşfedildi

MIT’de alkol ölçen buz keşfedildi

Fazla kaçırılan alkol çoğu zaman insanları istemedikleri durumlara sokabiliyor. Bu durumu engellemek amacıyla araştırmalara başlayan MIT araştırmacısı Dhairya Dand, duruma göre yeşil, turuncu ve kırmızı renklere bürünerek kişinin ne kadar alkol aldığını gösteriyor. Alkol ölçen buz kalıbı kırmızı rengi aldıktan sonra ise kişinin yasal limiti aştığını göstererek kişinin yakın bir arkadaşına durumla ilgili yazılı bir mesaj gönderiyor.

Jelatinle kaplı parlak buz kalıpları içinde LED ışık, ölçüm cihazı, pil ve kızılötesi alıcı-verici aygıtlar bulunuyor. Bu aygıtlar buzun içecek içerisindeki dönme sayısına göre kişinin içecekten kaç yudum aldığını hesaplıyor. Aynı zamanda eğlence klübün atmosferine uyum sağlamak amacıyla müzik ritmine göre parlayan alkol ölçer buz kalıpları yanınıza yaklaşan kişilerin alkol durumunu anlamanıza da yardımcı olacak.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden erişebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun