Yaşam Tarzı 07 NİSAN 2011 / 07:58

Microsoft ve Toyota bulutta buluşuyor

Microsoft ile Toyota, internet bağlantılı servisleri bulut bilişim aracılığıyla Toyota markalı otomobillere getirmek için birlikte çalışacaklarını açıkladı.

İki dev şirket yaklaşık 12 milyon doları Toyota bünyesinde bulunan Toyota Media Service şirketine yatıracak. Toyota’nın planlarında 2015 yılına kadar Azure bulut bilişim platformunu kullanarak GPS, içerik ve güç yönetimi gibi dijital servisleri elektrikli ve melez otomobillerine taşımak yatıyor.

Servislerinden biri olan güç yönetimi konusunda Toyota, kişinin evde ve otomobildeki enerji kullanımını bir araya getirerek görüntüleyebilmesini sağlamayı hedefliyor. Örneğin evdeki güç tüketimi en az seviyeye geldiğinde elektrikli otomobilin otomatik olarak şarj edilmesi sağlanacak.

Toyota’nın bu anlaşmada sağladığı en büyük avantajsa her ülkede ağlar ve veri merkezleri kurmak yerine Microsoft’un bulut platformunu kullanarak 170 ülkede internet erişimli servisleri müşterilerine sunabilecek. Aslında bu durum bulut bilişimin hemen her küresel sektörde değerlendirilebileceğini gösteriyor.

İki şirket aslında 10 yılı aşkın süredir ortak projelerin içinde yer alıyordu ancak görünen o ki ortaklığın sınırları genişliyor. Microsoft daha öne otomobil endüstrisindeki gücünü Ford için kullanıyordu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun