Yaşam Tarzı 29 NİSAN 2014 / 12:47

Microsoft'un kullanıcı verisini açıklaması istendi

ABD'de bir mahkeme Microsoft'un, müşterilerinden birine ait olan ve İrlanda'daki sunucularda tutulan e-posta adresine ait bilgileri açıklamasına karar verdi.BBC'nin haberine göre, Microsoft daha önce ABD dışındaki sunucularında tutulan bilgilerin ABD makamlarınca verilen arama emirlerinin dışında tutulması için adımlar atmıştı. ABD yetkilileri tarafından Microsoft'a iletilen karar kullanıcının adını, kredi kartı detaylarını ve yolladığı tüm postaların içeriğini kapsıyor.

Microsoft: Karar geçersiz

Microsoft söz konusu kullanıcıya ait hesabın Dublin'deki bir sunucuda tutulduğunu ve bu nedenle arama emrinin veriler ABD dışında bulunduğu için geçersiz olduğunu söylüyor.

Ancak kararı veren mahkemenin hakimi farklı görüşte. New York'ta bulunan Yargıç James Francis Microsoft'un itirazının "geleneksel" arama kararları için geçerli olduğunu, ancak Depolanmış İletişim Kanunu (Stored Communication Act) kapsamına giren ve federal kanunlara tabi olan online içerik için geçerli olamayacağını söylüyor.

Yargıç arama kararının daha çok belgeler için çıkarılmış bir mahkeme celbi gibi düşünülmesi gerektiği görüşünde. Yargıç Francis, ABD tarafından mahkeme celbi gönderilen herhangi birinin istenen o bilgiyi, bilginin nerede olduğundan bağımsız olarak vermesi gerektiğini söylüyor.Francis, eğer bu tür bilgilerin Microsoft ve Google gibi internet servis sağlayıcılarından elde edilebilmesi için yabancı hükümetlerle beraber çalışmak gerekirse kanunların uygulanması konusundaki çabalar ciddi şekilde engellenmiş olur ve hükümet üzerindeki yük çok artar diyor.

Çevrimiçi ile fiziksel dünyanın kuralları ayrı mı?

Microsoft'un Reuters'a yaptığı açıklamada, "Nasıl herhangi bir ülkenin savcısı kendi ülkesinden çıkardığı arama emri ile ABD'de arama yapamıyorsa, bir ABD savcısı da bir kişinin başka bir ülkede yer alan evini aramak için ABD'den arama emri çıkaramaz" denildi ve eklendi:
"Biz online dünyada da aynı kuralların geçerli olduğunu düşünüyoruz, ancak hükümet bizimle aynı fikirde değil."

Avrupa Birliği hali hazırda yeni bir veri koruma kanunu hazırlıyor. Bu kanun taslağına göre firmalar Avrupa vatandaşlarının bilgilerini aksi AB kanunları ile ya da uluslararası bir anlaşma ile belirlenmediği süece, başka bir ülkenin makamları ile paylaşamayacak.

ABD'deki bu karara cevaben Avrupa Komisyonu'nun adalet, temel haklar ve vatandaşlıktan sorumlu sözcüsü Mina Andreeva BBC'ye konuştu. Andreva, "Komisyonun bu konudaki duruşu şudur: Bu tür bilgi aktarımlarına izin veren karşılıklı yasal destek anlaşmaları ya da sektörel AB-ABD anlaşmaları gibi resmi işbirliği kanallarının dışında, ABD kanun uygulayıcıları verilere doğrudan erişmemeli ya da veriler onlara aktarılmamalıdır" diyor.

Avrupa ülkelerinden 'veri koruma' adımı

Andreeva, "Başka araçlara (verilere) erişim de net bir şekilde tanımlanmış, istisnai ve adli makamlarca denetlenebilir durumlar haricinde mümkün olmamalıdır" diye ekliyor.

Andreeva aynı zamanda Avrupa Parlamentosu'nun Avrupa piyasalarında iş yapan firmaların, ABD merkezli olsalar bile Avrupa veri koruma kurallarına tabi olmaları ilkesinin de altını çizdiğini söylüyor.

Bu yıl Almanya Başbakanı Angela Merkel veri korumayı iyileştirmek ve e-postaların ya da diğer verilerin otomatik olarak ABD'ye iletilmesinin önüne geçmek için bir Avrupa iletişim ağı kurmayı önerdi.

Tüm bu öneri ve adımlar ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı'nın kitlesel dinleme iddialarının ardından geldi. Eski CIA çalışanı olan Edward Snowden'in sızdırdığı belgelere göre ABD aralarında Almanya, Fransa ve Brezilya'nın da olduğu bir çok ülkede kitlesel dinleme ve casusluk faaliyeti yürütmüş. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in dahi telefonlarının dinlendiği iddialar arasındaydı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun