Yaşam Tarzı 13 OCAK 2010 / 10:48

Microsoft'tan oyunun kurallarına müdahale

Microsoft, oyun yaratmak için geliştirdiği Kodu adlı görsel dilin beta sürümünü yayınladı.

Microsoft, oyun yaratmak için geliştirdiği Kodu adlı görsel dilin beta sürümünü yayınladı.


 

Microsoft, kullanıcılara oyun gelişiminin temel noktalarını öğretirken, oyuncuların kendi dünyasını yaratmasına imkan veren ve ve Microsoft Research tarafından geliştirilen Kodu adlı görsel programlama dilinin beta sürümünü duyurdu. Başlangıçta, 14 soruluk "Kodu Akedemik Program Anketi"ni doldurmanızı isteyen Microsoft Connect üzerindeki betaya ulaşmak için, bir Windows Live ID'nizin de olması gerekiyor.

Önceleri Xbox 360 kullanan gençler için bir öğrenme aracı olarak tasarlanan Kodu, akademik alanda güçlü bir programlama dili olarak hızlı bir yükseliş gösterdi. Piyasaya sunulduğundan beri Kodu 200 bin kereden fazla indirildi ve Microsoft'un verdiği bilgiye göre dünya çapında 60 eğitim enstitüsünde kullanılıyor. Ancak Kodu'nun bugüne kadarki en büyük sorunu, Xbox 360'a sahip olmayan ve masaüstü bilgisayarları olan okullarda kullanılamıyor olmasıydı. Bu yüzden yazılım devi Kodu'yu Windows'a uyarlayarak, eğitim kurumlarının da Kodu'dan faydalanmasını sağlamış oldu.

Microsoft, Kodu'nun çocuklara programlamayı öğretmesi açısından faydalı olacağını ve onların tasarım, matematik, problem çözme yeteneğini geliştireceğine inanıyor. Ayrıca Kodu ile birlikte çocukların bilgisayarlarla daha iç içe olacağını düşünüyor.

Microsoft, Kodu'nun bilgisayar sürümünün piyasaya çıkış tarihini belirtmezken, iki haftada bir beta için güncelleme planladığını duyurdu.

Detaylı bilgi için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun