Yaşam Tarzı 16 EYLÜL 2011 / 09:39

Meksika'da "Komik video paylaştığı" gerekçesiyle iki kişi öldürüldü

Sombrero'larının altında sakince öğle uykusu çekerken görmeye alıştığımız bu Meksikalılar da az El Bandito değillermiş...Uyuşturucu ve mafya ilişkilerinin hakim olduğu, kendilerine dair haber yapan gazetecileri kısa zamanda tehdit edip ortadan kaldırmalarıyla tanınan Meksika yer altı dünyasının, şimdi de internette komik video paylaştıkları için iki kişiyi öldürdüğü haberi geldi. Habere göre yaşları 20 civarında olan ve kimlikleri açıklanmayan iki kişinin cansız bedenleri, üzerlerinde "İnternette komik şeyler paylaşanların sonu böyle olacak" anlamına gelen bir yazı iliştirilmiş olarak Nuevo Laredo'daki bir köprünün altında asılı şekilde bulundu. Kurbanların üzerindeki yazılarda ise iki blog sitesinin adı geçiyor: Al Rojo Vivo ve Blog Del Narco.

Meksika'daki yüksek suç oranları karşısında vatandaşların duyduğu tedirginliğin en ciddi örneklerinden biri de yine geçtiğimiz hafta yaşanmıştı. 47 yaşındaki bir Meksikalı Veracruz'daki bir okulda öğrencilerin rehin alındığına dair Twitter'a bir mesaj atmış, 54 yaşındaki ünlü radyo programcısı da bu mesajı ileterek yayılmasını sağlamıştı. Sonucunda da bölgedeki aileler büyük bir paniğe kapılmış ve çocuklarını okula göndermeyi reddetmişti. Bu ikili, şimdi 30 yıla varan hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Tüm bu olayların gündeme getirdiği konu ise şu: Sosyal medyada gerçek isimler kullanmak acaba ne ölçüde doğru, veya bu yaklaşımın getireceği risklerin yeterince farkında mıyız? Bunu da önümüzdeki günlere dair uzunca bir yazı konusu olarak cebimize koyalım.

CNN'in konuya dair haberini bu adreste bulabilirsiniz.
YORUMLAR
ceren 16 EYLÜL 2011 / 09:47 0 0
Siber dünyada sanal insanlar haline mi dönüşelim?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun