Yaşam Tarzı 29 KASIM 2012 / 10:07

Matematikte oyun, oyunda matematik keyfi

Matematik öğreten oyun ilk sıraya yükseldi

Norveç uygulama mağazasında Angry Birds’ün 1 numaradaki yerini alan DragonBox cebir uygulaması, dört yeni matematik oyunu ile gelecek yıl küresel bazda bir başarı sağlamayı hedefliyor.Reuters’in haberine göre, WeWantToKnow AS’nin hedefi, 12 yaşındaki çocuklara 30 saatlik bir oyunla matematik müfredatını öğretmek. Şirketin kurucuları da 50 binden fazla yüklenen bir cebir oyunu olan DragonBox’ın ilk versiyonunun başarısının ardından, bu büyük hedefe ulaşabileceklerine daha da çok inanıyor. Şirket, DragonBox’ın yeni bir versiyonunu kullanıma sunmaya hazırlanırken, 2013 yılında da matematiğin diğer önemli başlıkları olan fonksiyonlar, geometri, sayılar ve olasılıklar için oyunları kullanıcılara sunacak.

İlk oyunun yaratıcısı olan öğretmen Jean Baptiste Huynh, matematiğin klasik öğretilme yönteminin yetersizliği karşısında kolları sıvamış. Bu konuda da tarayıcı şirketi Opera Software’in tepe yöneticilerinden Rolf Assev ile ekip oluşturmuş. Assev, 1995 yılında kurulan, en eski küresel tarayıcı şirketi olan Norveçli teknoloji yıldızı Opera’dan diğer eski yöneticileri de yanına almış.

WeWantToKnow’un amacı, matematik dilini oyun için yeniden tanımlamak ve öğrenme sürecini de oyunun içine katmak. “Eğitim bölümü gerçekten çok zor ve biz işin sırrını çözdük” diyen Huynh’a göre, bu tarz oyun gelecekte tüm öğrenme süreçlerinde bir ‘gereklilik’ halini alacak.

ABD oyunu test ediyor

Halen ABD’de yaklaşık 100 okul, Washington Üniversitesi ile ortak bir proje kapsamında oyunu test ediyor. Şu anda bu yapının karşısında net bir rakip de yok ve şirket, önde gelen oyun firmalarının birçoğundan gelen şirket hissesi satın alma teklifini de geri çevirdiğini açıkladı. Şirketin pazarlama direktörü olan Assev, “Bu işi kendimiz yapacağız ve büyük bir hırsımız var. Neden borsaya gelelim ki? Mark Zuckerber’e bir sorun bakalım, geçen yıl eğlenceli mi geçmiş onun için. Bence hala kendi şirketinde istediğini yapıyor olmayı dilerdi” yorumunu da yaptı.

Huynh ve ortağı Patrick Marchal şirketin yüzde 70’ine sahip. Kalan hisseler ise eski CEO ve kuruculardan olan Jon Von Tetzchner’in de arasında olduğu eski Opera yöneticilerinde bulunuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun