Yaşam Tarzı 21 EKİM 2015 / 09:57

Marty McFly Geleceğe Döndü

Geleceğe Dönüş serisi bilimkurgu hayranlarının en sevdiği film serileri arasında yer alıyor.

Bugün Marty McFly'ın geleceğe döndüğü gün. Serinin ikini filminde 21 Ekim 2015 tarihine yolculuk yapan Marty, 1989 yılı için epey fantastik görüntülerle karşılaşmıştı. Günümüze gelirsek bu teknolojilerin bir kısmının hali hazırda kullanılmaya başlandığını görüyoruz. 
1989 yılını takip eden bir moda akımı seyircilere yansıtılırken, bunun dönemsel de olsa gerçeklik taşıdığını söylemek güç olmaz
 
Hayata geçen bir diğer teknoloji ise parmak izi ile ödeme ve akıllı ev sistemi. Günümüzde de benzer biyometrik teknolojiler ile ödeme yapılabildiği gibi, akıllı ev konsepti de günümüzdeki oldukça bir yakın çizgide seyrediyor.
Her ne kadar çok yaygın olmasa da, filmde Doc Emmett Brown'ın DeLorean'i muz kabuğuyla çalıştırması da günümüzde kullanılıyor. Son kullanıcıya yönelik bir kullanıma sahip olmasa da, bu teknolojiyle çalışan araçlar ufak ufak da olsa günümüzde kullanılmay başlandı. 
Filmin hayranları tarafından belki de en çok gerçek olmasa istenen unsur ise "uçan kaykay". Filmde Marty McFly tarafından kullanılan uçan kaykay, yakın bir tarihte ünlü kaykaycı Tony Hawk tarafından test edilecek ve yakın bir zamanda tüketicilerle buluşacak gibi görünüyor. Bunun dışında patronu ile televizyon ekranı üzerinden konuşan yaşlı Marty, günümüzde de Skype üzerinden patronu ile görüşme gerçekleştirebilirdi. 
Beklediğimiz teknolojilere gelecek olursak, uçan araba ve füzyon yemeği gibi teknolojileri henüz kulağa pek de gerçekçi gelmiyor. Ama yine de teknolojinin hızı göz önüne alındığında çok fazla süre beklememize gerek kalmayacak. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun