Yaşam Tarzı 21 EKİM 2010 / 08:05

Mac OS X Lion: iPad deneyimi Mac'lere taşınıyor

Yeni işletim sistemi orta düzey kullanıcıyı memnun ederken, ileri düzey kullanıcılar için soru işaretleri yaratıyor.

Yeni işletim sistemi orta düzey kullanıcıyı memnun ederken, ileri düzey kullanıcılar için soru işaretleri yaratıyor.


Mac OS X Lion, iPad'deki işletim sisteminin bir nevi masaüstü sürümü gibi. iPad ya da iPhone'da App Store'dan satın alınan uygulamalar nasıl otomatik olarak yükleniyorsa, Mac'lerde de aynı durum söz konusu oldu.

Yeni işletim sistemi her programın tam ekranda çalışmasına imkan tanıyor. Tam olarak pencerenin görünmediğinden söz edemeyiz, ancak geleceğin model bilgisayarı için büyük bir adım olarak görülebilir. Yine de Apple'ın bu konuda yeterince ihtiyatlı olduğunu söylemek zor. Olası sorunlar biraz göz ardı edilmiş görünüyor.

Yeni kullanıcı arayüzü, bilgisayarın çok sayıda pencere açık bile olsa kullanımını oldukça kolaylaştırıyor. Kolay geçiş ve görünümler web tarayıcılardaki sevilen ‘sekme' uygulamasını anımsatıyor. Geçişler o denli süratle yapılabiliyor.

Tabii bu hızlı ve rahat geçişler bir takım problemleri de beraberinde getirebiliyor. Aynı anda birkaç uygulama ya da pencereyi yönetmek zor olabiliyor. Bu konuda Apple "Mission Control" adı altında bir sistem geliştirmiş.

"Mission Control"

Apple'ın işletim sistemi üzerinde açılabilecek araç, çok sayıda pencere ve tam ekran uygulamalarını yönetmek için geliştirdiği sistem, her işlemi aynı ekranda kolaylık görebilmemizi sağlıyor.

Açılan çok sayıda çalışma, karışıklık içinde kaybolmuyor. Ancak bu sisteme alışmak da biraz zaman alacağa benziyor. Çünkü karmaşıklık içinden çıkmak için Mission Control basitleştirilse de orta düzey kullanıcılar için hala karışık.

App Store'dan yüklenen uygulamalar bir klasörde toplanıyor. Klasör açıldığında iPad'deki gibi ekranda tüm uygulamaları görebiliyoruz. Bu uygulamalar arasında Launchpad yardımıyla gezebiliyoruz.

App Store artık Mac'lerde de yer alıyor

App Store aslında taşınabilir Apple ürünlerinde gördüğümüzden farklı bir sistemde çalışıyor. Bir uygulama satın aldığınızda doğrudan Mac'e yüklendiğini görüyorsunuz. Tüm güncellemeleri de doğrudan programlara yüklenmiş olarak bulabiliyorsunuz.

Burada sorulması gereken önemli bir soru bulunuyor. Orta düzey kullanıcılar için hemen her şey daha kolay bir Mac deneyimi üzerine tasarlanmış, ancak ileri düzey kullanıcıların da lleri bağlanıyor gibi duruyor. App Store baskısı Mac'lere de gelir ve her geliştiricinin istediği yazılım App Store'da yer almazsa sorun yaşanabilir.

Adobe ve Apple arasında yaşanan sorunları biliyoruz. Eğer Apple, Adobe yazılımlarına App Store'da yer vermemeye devam ederse çoğu kullanıcı ve Apple için sorunlar başlayabilir. Ayrıca Torrent gibi paylaşım programlarında yasadışı sayılabilecek içeriklerin paylaşılması da App Store kontrolündeki Mac kullanıcısını ve yine Apple'ı sıkıntıya sokacaktır.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun