Yaşam Tarzı 25 MAYIS 2009 / 13:50

Lotus Notes 8.5.1'de yeni özellikler

IBM Lotus, Notes ve Domino 8.5.1'in yeni özelliklerini tanıttı.

IBM Lotus, Notes ve Domino 8.5.1'in yeni özelliklerini tanıttı.IBM, Lotus markasının içerisinde yer alan çözümlerini yeni sürümlerle destekliyor. Özellikle mobil cihazlar için uyarlanan ve iPhone dahil birçok model cep telefonu ile uyumlu Lotus Notes ve Domino 8.5.1, çalışanların daha verimli bir biçimde ofis dışında da aktif olmalarına olanak sağlıyor. Lotus'un en son sürümünde iPhone üzerinden mail kontrol edilebilirken, beta sürümü tanıtılan 8.5.1 ile internete bağlı olunmadan da Lotus Notes kayıtlı kişilerine ulaşılabiliyor.


Exchange ActiveSync adı verilen destek sayesinde, mobil cihazlar üzerinden Lotus Notes kullanıcıları takvim ve kontak kişilerini bilgisayarlarıyla senkronize edebiliyor, internete bağlı olmadan da değişiklikler yapabiliyor. Böylece kullanıcılar IBM'in ‘akıllı dünya' stratejisine entegre olmuş oluyor.


IBM, bu sürümü yüzlerce blog ve sosyal ağ sitelerinden gelen öneriler ışığında hazırladı. 8.5.1 sürümünde Lotus, bir de Lotus Symphony 1.3 eklentisini entegre etti. Böylece çalışanlar mobil cihazlarından ofiste kullanılan birçok dosyayı açabilecek.