Yaşam Tarzı 12 AĞUSTOS 2011 / 12:42

Londra’daki şüphelileri yakalamak için ‘yüz tanıma’ teknolojisi kullanılıyor

Şüphelileri yakalamak için 'yüz tanıma' devrede

Sosyal medyada varlığı sorgulanan yüz tanıma teknolojisi polisin önemli ‘şuçla savaş’ tekniklerinden biri oluyor, kişisel mahremiyet yine sorgulanıyor.Britanya Polisi Londra’yı savaş alanına çevirenleri bulabilmek için ‘yüz tanıma’ teknolojisini devreye aldı. 2012’de Londra’da düzenlenecek olimpiyatlarda kullanılması planlanan teknolojiyle kamu düzenini bozanların tespit edilmesi hedefleniyor.

Yine de teknolojinin şu an için polise çok yardımcı olmadığı, ağırlıkla geleneksel yöntemlerin kullanılmaya devam edildiği bildirildi. Polisin kulandığı, bizdeki MoBeSe sistemine benzeyen yollardaki kameralar, polis helikopterlerinden alınan görüntüler ya da halktan gönderilen fotoğraflar üzerinden yüz tanıma teknolojisinin kullanıldığı belirtildi.

Polis teşkilatından adını vermek istemeyen bir yetkili, yüz tanıma teknolojisinin sadece suikast gibi çok ciddi suç işlediğinden şüphe edilenler üzerinde kullanıldığını ve bu teknolojinin çok daha ucuz ve şüphelilerin tespitinde çok daha etkili olduğunu ifade etti.

Yüz tanıma teknolojisi bir kişinin burnu, gözleri, dudakları ve diğer yüz hatları arasındaki mesafeyi ölçerek kişiyi eldeki veri tabanıyla karşılaştırmaya ve tanımaya çalışıyor. Yetkililerin açıklamalarına göre, sadece önceden sabıka kaydı bulunan kişilerin yüzü algılanabiliyor.Binlerce saldırganın fotoğrafı Flickr’da paylaşıldı

Şüphelilerin tanımlanabilmesi için polis düzinelerce fotoğraf ve video paylaştı. Bazı fotoğraflar Britanya’daki önemli yayınlarda da yer buldu. Flickr’a koyulan fotoğrafların bir çoğu kamera görüntülerine yansıyandan kesildiği için yüz tanıma yazılımında işe yaramıyor.

Dedektiflerin internette de saldırganların yüzlerinin bulunduğu fotoğrafları bulmaya çalıştığı bilgisi verildi.West Midlands Polisi de büyük ekranların bulunduğu bir minibüsle Birmignham’daki şüphelileri tespit etmeye çalışıyor.

‘Yüz tanıma’ teknolojisi Facebook ve Google’da kullanılıyor

Yüz tanıma teknolojisi Apple, Facebook ve Google gibi şirketler tarafından kullanılıyor. Bu durum aslında güvenlik güçlerinin de kendi sistemlerini geliştirmesini teşvik ediyor. 2012’deki Olimpiyat Oyunları’nda da kullanılacak olan yüz tanıma teknolojisiyle şüphelilerin tesptinin kolaylaştırılması hedefleniyor.Suçla savaşta önümüzdeki dönemde önemli bir yer tutması beklenen teknoloji ‘bireysel özgürlüğümüzü’ tehdit ediyor. Birçok uzmana göre, yüz tanıma teknolojisinin sosyal medya platformlarında yer alması ‘kişisel mahremiyetin’ önüne geçiyor. Ayrıca böyle bir güç bulunduran devlet ya da özel kurumların tüm insanları istedikleri gibi etiketlemesinden endişe ediliyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron, polisin daha sert önlemler alabileceğinin mesajını vererek şüphelilerin evlerine baskın düzenlenebileceğini, insanların yüzlerindeki maskelerin polis tarafından çıkartılabileceği hatta cep telefonlarının anında mesajlaşma servislerinin bir süreliğine askıya alınabileceğini açıkladı. Şu anda olayların dindirilmesi için Londra caddelerinde görev alan 16 bin polis olduğu bilgisi verildi.

Üç gün içerisinde bin kişiden fazlasının tutuklandığı 600'den fazlasının ceza aldığı bilgisi verildi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun