Yaşam Tarzı 27 ARALIK 2011 / 10:02

Lego’dan büyük hadron çarpıştırıcısı yapıldı

Lego’dan büyük hadron çarpıştırıcısı yapıldı

CERN’de ‘tanrı parçacığını’ bulma ümidiyle çalışmalar sürerken, Danimarka’daki bir fizikçi büyük hadron çarpıştırıcısının bire bir modelini 9 bin 500 parça Lego ile üretti.“Tanrı parçacığının” bulunması için çalışmalar büyük hadron çarpıştırıcısında sürüyor. CERN’deki bilim insanları tarafından yürütülen çalışmanın birebir modeli Kopenhag’da Lego ile üretildi.

Niels Bohr Enstitüsü araştırmacılarından fizikçi Sascha Mehlhase yaklaşık 80 saat harcayarak büyük hadron çarpıştırıcısını Lego dijital tasarım yazılımıyla üretti. Sadece tasarım aşaması 48 saat süren çalışmayı gerçekleştiren Mehlhase, eşinin de yardımıyla 9 bin 500 parçadan oluşan çarpıştırıcıyı en ufak detayına kadar yeniden üretti.

Yaklaşık 60 santimetre boyunda, 50’ye bir ölçeğinde üretilen hadron çarpıştırıcısının toplam maliyeti ise 2 bin 600 dolar tuttu. Mehlhase bitirdiği modelin bulunduğu enstitüde sergilenmesini arzu ettiğini açıkladı.

Daha fazla fotoğraf için Kopenhag Üniversitesi’nin sitesini http://universitypost.dk/gallery/gallery-lego-model-hadron-colliders-atlas-detector adresinden ziyaret edebilirsiniz.