Yaşam Tarzı 27 ARALIK 2011 / 10:02

Lego’dan büyük hadron çarpıştırıcısı yapıldı

Lego’dan büyük hadron çarpıştırıcısı yapıldı

CERN’de ‘tanrı parçacığını’ bulma ümidiyle çalışmalar sürerken, Danimarka’daki bir fizikçi büyük hadron çarpıştırıcısının bire bir modelini 9 bin 500 parça Lego ile üretti.“Tanrı parçacığının” bulunması için çalışmalar büyük hadron çarpıştırıcısında sürüyor. CERN’deki bilim insanları tarafından yürütülen çalışmanın birebir modeli Kopenhag’da Lego ile üretildi.

Niels Bohr Enstitüsü araştırmacılarından fizikçi Sascha Mehlhase yaklaşık 80 saat harcayarak büyük hadron çarpıştırıcısını Lego dijital tasarım yazılımıyla üretti. Sadece tasarım aşaması 48 saat süren çalışmayı gerçekleştiren Mehlhase, eşinin de yardımıyla 9 bin 500 parçadan oluşan çarpıştırıcıyı en ufak detayına kadar yeniden üretti.

Yaklaşık 60 santimetre boyunda, 50’ye bir ölçeğinde üretilen hadron çarpıştırıcısının toplam maliyeti ise 2 bin 600 dolar tuttu. Mehlhase bitirdiği modelin bulunduğu enstitüde sergilenmesini arzu ettiğini açıkladı.

Daha fazla fotoğraf için Kopenhag Üniversitesi’nin sitesini http://universitypost.dk/gallery/gallery-lego-model-hadron-colliders-atlas-detector adresinden ziyaret edebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun