Yaşam Tarzı 17 EKİM 2011 / 16:52

Lady Gaga taklit istemiyor

Lady Gaga taklit istemiyor

Lady Gaga, Londra Yüksek Mahkemesi’nde açtığı davayı kazanarak, anime karakter Lady Goo Goo’nun herhangi bir şarkısını söylemesini engellemeyi başardı.BBC News haberine göre, Moshi Monsters online oyunundan sarı saçlı bir bebek karakter olan Lady Goo Goo, YouTube’da The Moshi Dance’i meraklılarına sunmuştu. Ama Lady Gaga’nın davası, bu sunumu durdurdu. Lady Gaga’yı temsil eden hukuk firması Mishcon de Reya da konuyla ilgili fazla detay paylaşmadı.

6-12 yaşındaki çocukları hedefleyen The Moshi Monsters oyunu, oyunculara ünlü karakterleri modifiye ederek temsil etme imkanı sunuyor. Bunlar arasında Lady Goo Goo, Dustbin Beaver ve Roxy de var. Oyunun sahipleri iTunes’da The Moshi Dance’i sunmayı da planlıyordu.

Mahkemenin aldığı kararla Mind Candy şirketinin eseri olan The Moshi Dance’in kamuoyuna promosyonu, satışı veya erişimine imkan sunulması yasaklandı. Şirketin Lady Goo Goo veya bunun türevi isimlerle bir karakterin müzikal bir iş veya video yapmasının önüne geçildi. The Moshi Dance videosu da, YouTube’daki Moshi Monsters kanalından hemen kaldırıldı.

Mahkemenin kararının büyük bir hayal kırıklığı olduğunu belirten Mind Candy ise, çocukların iki karakter arasındaki farkı anlayabileceğinin açık olduğu savunmasını yaptı.

Şirketin yöneticisi Michael Acton Smith, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Garip bir karar oldu ve kaybetmeyi kesinlikle beklemiyorduk. Büyük bir kamuoyu desteğimiz vardı. Bence bu, diğer parodiler için de tedirgin edici bir nokta. Bu popüler karakterimizi Moshi Monsters hikayesinden çıkartmak zorunda kalabiliriz. Zor bir karar olacak, ama muhtemelen bu karakteri öldürmek veya en azından görünümünü ve ismini değiştirmek zorunda kalacağız. Bu, onu ve müziğini seven çocuklar için hiç de iyi olmayacak” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun