Yaşam Tarzı 09 MART 2010 / 15:21

Kuzey Kore kendi Linux tabanlı işletim sistemini üretti

Red Star isimli işletim sistemi Windows'a benzerliği ile dikkat çekiyor.

Red Star isimli işletim sistemi Windows'a benzerliği ile dikkat çekiyor.

Linux'un açık kaynak işletim sistemi, bilgisayarlar için Ubuntu ve mobil için Android işletim sistemi gibi pek çok şey için bir temel oluşturuyor. Hatta şu günlerde Kuzey Kore hükümeti de Linux'un kendileri için doğru bir seçim olduğu kanısında. Bu noktadan hareketle Kuzey Kore hükümeti Linux işletim sistemi tabanlı yeni bir milli işletim sistemi geliştirdiklerini duyurdu. Red Star isimli işletim sistemi, hem sunucu hem istemci sürümleriyle tasarlanmış.

2006 yılından beri geliştirilme aşamasında olan Red Star İşletim sistemi böylece 4 yılın sonunda tamamlanmış oldu. Sistemin Microsoft Windows işletim sistemine benzerliği dikkat çekerken, İngilizce sürümün ne zaman hazır olacağı belli değil.

Kuzey Kore'nin belli bölgelerinde işletim sistemini 5 dolara, uygulama paketini de yaklaşık 10 dolara satın almak mümkün.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun