Yaşam Tarzı 18 EKİM 2012 / 11:26

"Kuzey Ege Hikayeleri" İstanbul'da sinemaseverler ile buluştu

İstanbul Dijital Kültür ve Sanat Vakfı tarafından tasarlanıp yürütülen “Kuzey Ege Hikâyeleri” projesi basına tanıtılarak, proje kapsamında üretilen 16 kısa film, İstanbul izleyicisinin beğenisine sunuldu. 

Yapımcılığını İstanbul Dijital Kültür ve Sanat Vakfı’nın üstlendiği ve "Avrupa Birliği – Türkiye Kültürler Arası Diyalog Programı" kapsamında desteklenen “Kuzey Ege Hikâyeleri”, basın tanıtımının ardından Beyoğlu Sineması’nda gerçekleştirilen özel gösterimde, İstanbullu sinema izleyicilerine sunuldu. Türk ve Yunan genç sanatçılar tarafından ortaklaşa çekilen 16 kısa filmden oluşan “Kuzey Ege Hikâyeleri” projesi, iki toplum arasında çok kültürlü diyaloğun gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyor. Filmler, Yunanistan gösterimlerinde olduğu gibi, İstanbul’da da çok büyük bir ilgi ve beğeniyle karşılandılar.

Gösterimler öncesi düzenlenen basın toplantısında, projenin yürütücüsü İstanbul Dijital Kültür ve Sanat Vakfı’nın Başkanı Zafer Kurdakul ile, projenin Yunan ortağı KEDE Barış Araştırma ve Eylem Merkezi Vakfı Başkanı Fotini Sianou konuşmacı oldular.

Konuyu değerlendiren İstanbul Dijital Kültür ve Sanat Vakfı’nın Başkanı Zafer Kurdakul, projenin Türk ve Yunan paydaşlarının ortaklaşmacı çalışmalarıyla, büyük bir uyum içerisinde gerçekleştirildiğini belirtirken, kültür alanında benzer girişimlerin geliştirilerek sürdürülmesinin son derece önemli olduğuna inandıklarını söyledi.

Projenin Yunan ortağı KEDE Barış Araştırma ve Eylem Merkezi Vakfı Başkanı Fotini Sianou, Avrupa’nın ve özellikle Yunanistan’ın yaşamakta olduğu derin krize işaret ederken, farklı kültürler arasında diyaloğu destekleyen bu tür girişimlerin böylesi zor zamanlarda barış ortamının korunması açısından büyük önem taşıdığının altını çizdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun