Yaşam Tarzı 12 HAZİRAN 2009 / 13:34

Korsan yazılımın ekonomiye zararları İstanbul’da tartışıldı

BSA Dünya Başkanı: “Korsan yazılımın dünya ekonomisine verdiği zarar 53 milyar USD’i aşarken,Türk Ekonomisine verdiği zarar da 5 yılda yüzde 40 arttı.”

BSA Dünya Başkanı: “Korsan yazılımın dünya ekonomisine verdiği zarar 53 milyar USD’i aşarken,Türk Ekonomisine verdiği zarar da 5 yılda yüzde 40 arttı.”


Güvenli ve yasal bir dijital dünyanın gelişmesi için çalışan kuruluşlardan biri olan Business Software Alliance (BSA)'nın Dünya Başkanı ve CEO'su Robert Holleyman, 10 Haziran'dan bu yana Türkiye'de devam eden ziyaretini bugün İstanbul Radisson SAS Bosphorus Otel'de düzenlenen basın toplantısı ile sonlandırdı. Robert Holleyman'ın yanı sıra, BSA EMEA Hukuk Direktörü Sarah Coombes, BSA EMEA Direktörü Georg Herrnleben ve BSA Türkiye Direktörü Elçim Barkay'ın da katıldığı toplantıda BSA Dünya Başkanı Holleyman, korsan kullanımının ve fikri mülkiyet hakları ihalelerinin ekonomiye zararının büyüklüğüne dikkat çekti. Kısa bir süre önce dünya çapında gerçekleştirilen 2008 yılı IDC Korsan Araştırması verilerine göre, korsan yazılım kullanım oranın, dünya genelinde 3 puanlık artış göstererek yılı yüzde 41'e ulaştığını hatırlatan Holleyman, bu artışın ekonomiye maliyetinin ise 53 milyar USD'nin üzerinde olduğunu ifade etti.


Türkiye'de korsan yazılım kullanımının 1 puan azalarak 64'e gerilemesine rağmen, ekonomik etkilerinin katlanarak büyüdüğünü belirten BSA Dünya CEO'su Holleyman, "Korsan yazılım kullanım oranlarının düşmesi tabi ki sevindirici bir gelişmedir, ancak unutulmaması gereken nokta, bu oranlar aşağı düşerken, ekonomik zararın hızla artıyor olmasıdır. Korsan yazılımın dünya ekonomisine verdiği zarar 53 Milyar USD'i aşarken, Türk ekonomisine verdiği zarar da 5 yılda yüzde 40 artış göstermiştir. Bu rakamlar dünya genelinde ciddi bir işgücü ve istihdam kaybı anlamına gelmektedir" dedi.


Türkiye BSA için önem taşıyan 10 ülke arasında PC pazarındaki büyüme ve IT sektöründeki gelişmeler ışığında Türkiye'nin BSA için büyük önem taşıyan 9 ülke arasında bulunduğunu belirten Holleyman, "IDC'nin yaptığı araştırmalar Türkiye'de korsan yazılım kullanımında önümüzdeki 4 yılda gerçekleştirilecek yüzde 10'luk bir düşüşün, ülkeye 80 milyon USD tutarında vergi geliri, milli gelire 600 milyon USD tutarında ek katkı ve 1900 kişilik ek bir istihdam olarak geri döneceğini gösteriyor" diye konuştu.


Türkiye'de olduğu gibi gelişmekte olan ülkelerde de PC pazarı hızla büyüdüğüne ifade eden Holleyman, "Bu ülkeler global PC pazarının yüzde 45'ini oluştururken, tam tersi bir şekilde bu ekonomiler PC yazılım pazarının ancak yüzde 20'sinden azını oluşturmaktadır. Global PC pazarının hızla büyüdüğü ülkelerde yüksek oranda korsan yazılım kullanımı görülmektedir. Ne yazık ki, internet erişiminin artması, korsan yazılım arzını da arttırmaktadır. Önümüzdeki 5 senede, gelişmekte olan ülkelerde yaşayan 460 milyon kişinin internet kullanıcısına dönüşecek olması, bireysel kullanıcılar ve küçük işletmelerde korsan yazılım kullanımının daha da artacağına işaret etmektedir. Bu hızlı artışın önünü kesebilmek için net yasalara ve bu yasaları hızla ve kesin bir şekilde uygulayacak istekliliğe ihtiyaç duyulmaktadır. Rusya gibi bazı ülkeler kısa zamanda bu gerekliliği kavrayarak, korsan kullanımının zararlarını minimize etmek için top yekün harekete geçerek, rekor seviyelerde olan oranlarını, rekor bir hızla aşağıya çekmeyi başarmışlardır" dedi. Diğer korsan ürünlerin tersine, korsan yazılımın kanuna uygun hareket eden işletmeler tarafından bilinçsizce kullanılmasının bu oranı arttırdığına da dikkat çeken Holleyman, "Günlük hayatta kanuna uygun hareket eden birçok işletme, çoğu zaman yanlış yönlendirme, çoğu zaman da maliyetleri düşürmek adında kullanıcıları kadar lisanslama yapmamaktalar. Kanun kaçakları ya da organize suçlular ile savaşmak yerine günlük hayatta kanuna uygun hareket eden kişi ve işletmeleri bilinçlendirmek ile bu sorunun çözülebilecek olması, korsan yazılımla savaşta en büyük kozumuzdur" şeklinde konuştu.


Bürokrasi ve iş dünyası ile temasTürkiye'de fikri mülkiyet haklarının korunması konusunda gerçekleştirilen çalışmalar hakkında detaylı bilgi almak ve çalışmalara destek olmak amacıyla İstanbul ve Ankara'da görüşmeler gerçekleştiren Holleyman, bürokrasinin ve iş dünyasının önde gelen simaları ile biraraya geldi. BSA katılımcısı şirketlerin üst düzey yöneticilerinin yanı sıra İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, İSO Genel Sekreteri Mete Meleksoy gibi ekonominin ses getiren kuruluşlarının yöneticileri biraraya gelen BSA Dünya Başkanı Holleyman, korsan yazılıma karşı iş dünyasının verdiği destek için teşekkür ederken, bu desteğin yeni projelerle sürmesi yolundaki mesajlarını da taraflar ile paylaştı. İş dünyasının yanı sıra İstanbul ve Ankara'da bürokrasinin temsilcileri ile de biraraya gelen Holleyman, bu temaslarında, korsan yazılım kullanımının aşağı çekilmesinin ve fikri mülkiyet haklarının korunmasının dünya ekonomisine katkılarını aktardı. Holleyman İstanbul Valisi Muammer Güler, Emniyet Genel Müdürlüğü Korsanla Savaş Daire Başkanı İsmail Çalışkan, Kültür ve Turzim Bakanı Genel Sekreteri İsmet Yılmaz ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle ile temaslarda bulundu.


 Korsan yazılım nedeniyle Türkiye, dünya ekonomisinde en büyük kayıp yaşayan ilk 25 ülke arasında


International Data Corporation (IDC) tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen Korsan Yazılım Araştırması'nın 2008 yılı sonuçlarına göre Türkiye'de korsan yazılım kullanımı 2007 yılına göre 1 puan azalarak, yüzde 65'ten 64'e geriledi. Bu gelişmeye rağmen, 2008 yılında korsan yazılım kullanımının Türk yazılım sektörüne verdiği zarar, bir önceki yıla göre yüzde 27 artarak 468 milyon USD'a ulaştı. Katlanarak büyümeye devam eden bu zarar, 2004 yılında 182 milyon USD, 2007'de de 365 milyon USD olarak gerçekleşmişti.


IDC tarafından, global yazılım sektörünün temsilcisi Business Software Alliance (BSA) adına dünya çapında 110 ülkede gerçekleştirilen araştırmaya göre; 2008 yılında korsan yazılım kullanımı 36 ülkede sabit kalırken, 57 ülkede geriledi, 16 ülkede ise artış gösterdi. Çin, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde kullanılan kişisel bilgisayar sayısının hızla artmasına paralel olarak genel olarak düşüş eğiliminde olan korsan yazılım kullanım oranı, dünya genelinde 3 puanlık artış göstererek yılı yüzde 41 ile tamamladı. Korsan yazılım kullanımının, global yazılım sektörüne olan maliyeti ise bir önceki yıla göre yüzde 11'lik artarak, 53 milyar USD'ı geçti.


2008 yılında korsan kullanım oranının en yüksek olduğu bölge yüzde 66 ile Orta ve Doğu Avrupa olurken, korsan kullanımı oranı en yüksek olan ülke ise yüzde 95 ile Gürcistan oldu. Gürcistan'ı yüzde 92 ile Ermenistan ve Zimbabve, yüzde 90 ile Azerbaycan ve Moldova takip etti. Lüksemburg yüzde 21'lik korsan kullanımı ile Avrupa ve dünyanın korsan kullanımı en düşük olan ülkelerinin başında yer alırken, bu ülkeyi yüzde 24 ile Avusturya, ve yüzde 25 ile Belçika, Danimarka, İsveç ve İsviçre takip etti.


2003 yılından bu yana 110 ayrı ülkede yayınlanan bu araştırmaya göre, korsan yazılım kullanımını aşağı çekmek için devlet nezdinde kararlılık ve planlı çalışma gerekiyor. Devlet ile sektörün bu çalışmayı etkili bir şekilde gerçekleştirdiği ülkelerin başında ise Rusya ve Yunanistan geliyor. Bir senede 5 puan, altı senede de 19 puanlık düşüşle korsan yazılım kullanım oranının yüzde 68'e gerilediği Rusya en çok ilerleme kaydeden ülke olurken, Yunanistan'da da korsan yazılım kullanımı 4 senede yüzde 62'den yüzde 57'ye geriledi. Hızla ekonominin yeni gözbebeği haline gelen Polonya'da ise bu oran 4 sene içinde yüzde 59'dan 56'ya indi.


2003 yılından 2008'e yılına kadar olan dönemde Türkiye'deki korsan yazılım kullanım oranı yüzde 64 ile yüzde 66 arasında gerçekleşen küçük değişikliklerle sabit bir seyir sürdürdü. 2003 ve 2004 senelerinde lisanssız yazılım kullanım oranı yüzde 66 olarak gerçekleşirken bu oran, bilinçlendirme kampanyaları ve hukuki yaptırımlar sayesinde 2005'te yüzde 65'e 2006'da da yüzde 64'e geriledi. 2007'de tersine dönen düşüş trendi yılın yüzde 65'lik bir oran ile tamamlanmasına neden oldu. 2008'de ise bu oran, BSA Türkiye'nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle gerçekleştirdiği 3 Maymun Kampanyası gibi çalışmalar sayesinde yüzde 64'e geriledi.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun