Yaşam Tarzı 19 TEMMUZ 2011 / 14:58

Korsan oyun bulutta bitecek

Oyunlar 10 yıl içinde tamamen bulut altyapısına geçiyor. Korsan oyun ve ekran kartı gibi kavramlar tarih oluyor.



Bilişim dünyasında son bir yılın gündem maddesi olan bulut bilgi işlem, yeni açılımlarla karşımıza çıkıyor. Otoy, OnLive ve Gaikai gibi online oyun servisleri şimdiden geleceğin oyun teknolojilerini konuşmaya başladı. Bu şirketlere göre 10 yıl sonra korsan oyundan eser kalmayacak.

Şirketlerin tüm oyun altyapısını bulut’a taşımalarının en önemli nedeni büyük veri yığınları haline gelen oyunları tek merkezden çalıştırmak ve tıpkı bir video gibi kullanıcıların cihazlarına ‘stream’ etmek. Bu yöntem sayesinde korsan oyun tarihe karışacağı gibi bilgisayarın veya konsolun performansı da önemsiz hale gelecek.

Bulut tabanlı oyunda kullanıcı yeterli bant genişliğine sahip olduğu sürece konsolda veya bilgisayardan oynadığı oyunun kalitesinde hiçbir fark olmayacak. Bunun da beraberinde oyunların çok daha fazla insana yayılmasına yardımcı olması öngörülüyor.

OnLive’ın CEO’su Steve Perlman, işin o boyuta gelmesine 10 yıl kadar bir zaman olduğunu söylüyor ve ekliyor: “DVD ve CD gibi ortamlarda satılan oyunlar geçmişte kalacak. Bunların hepsi ‘bulut’a taşınacak ve oyunların internet üstünden bedava dağıtılması neredeyse imkansız hale gelecek.”

Kızgın kuşlar çok çalınıyor

Bugün bir oyunu çalmak çok kolay. İnternetten ‘imaj’ını indirdiğiniz bir oyunu birkaç yasa dışı araç yardımıyla tamamen açık ve ücretsiz hale getirebiliyorsunuz. Mobil tarafta bu işin çok daha kolay ve hızlı işlediğini dile getiren Rovio Küresel Marka Pazarlama Direktörü Wibe Wagemans, Angry Birds’ün özellikle Çin’de en çok çalınan oyun olduğunu dile getirdi. Wagemans, “Oyunun içine girip tüm kodları kopyalamak çok kolay. Daha sonra büyük oranda benzeyen bir oyunudağıtmaya başlıyorlar” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun