Yaşam Tarzı 21 TEMMUZ 2011 / 17:28

Korsan Hollywood’a yarıyor mu?

Bugüne kadar korsana karşı açtıkları savaşlarla konuşulan müzik ve film sektörü hata yapıyor olabilir.Türkiye’de de yapımcıların ve sanatçıların dahil olmasıyla zaman zaman tırmanan korsan müzik ve film gerginliği genelde bir veya birkaç baskının ardından azalıyor. ‘Paylaşım’ modasıyla beraber ayyuka çıkan ‘korsan içerik’ sorunu son araştırmalara göre bu sektörlerin sorunu değil destekçisi bile olabilir.

GfK’nın yaptığı araştırmalar korsan film indirenlerin indirmeyenlere oranla daha fazla içerik satın aldığını ortaya koydu. Araştırmalara göre korsan film indiren bir kişinin bir süre sonra o veya başka bir filmi satın alma ihtimali diğer insanlara göre çok daha fazla.

Film sektörünün sık sık korsan ile ilgili araştırma yaptırdığı araştırma şirketlerinin en büyüklerinden biri olan GfK’nın bu araştırması, bugüne kadar ‘parazit’ olarak görülen ve sektöre zarar verdiği düşünülen korsan içerik indirenlerin aslında sektörün büyümesine yardımcı olduğunu ortaya koydu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun