Yaşam Tarzı 18 HAZİRAN 2012 / 16:51

Korku çağının temelleri atılıyor

Korku çağının temelleri atılıyor

Bilgiye ulaşımın kolaylaşmasıyla birlikte, devletlerin düşünceyi kontrol etme çabaları da her geçen gün yeni boyut kazanıyor. George Orwell’ın korku distopyası ‘1984’ giderek gerçek bir hal alıyor da diyebiliriz.Kanada’nın başkenti Ottawa’da gerçekleşen olay, düşünce özgürlüğünü sona erdirme yolunda atılan en net adımlardan biri olarak dikkat çekiyor. Ottawa Havalimanı’ndaki pek çok noktaya yerleştirilen gizli kameralar, sahip oldukları güçlü mikrofonlar sayesinde görüntülerin yanı sıra insanların konuştuklarını da kayıt altına alabilecek. Yetkililerin açıklamaları, bu teknolojinin sınır güvenliğini sağlama adına bir gereklilik olduğu yönünde olsa da, işin aslı pek de öyle durmuyor.

Özellikle havalimanı bünyesinde çalışanların her konuşmasını kayıt altına alacak olan teknoloji, elde edilen verilerin çalışanların aleyhine kullanabileceğini gösteriyor. Yapılabilecek şantajların yanı sıra çalışanların siciline eklenebilecek kayıtlar, yolcuların yanı sıra havalimanı çalışanlarının da durumdan rahatsız olmasına yol açıyor.

George Orwell’ın 1984 kitabında betimlediği distopyayı oldukça çağrıştıran teknolojinin, düşünce özgürlüğüne net bir darbe vuracağı çok açık. İnsanlar, düşündüklerini dile getirirken iki kere düşünmek zorunda kalacakları gibi, konuştukları her kelimeden sorumlu hale gelecekler. Böylece çok da uzak olmayan ‘korku imparatorluğuna’ bir adım daha atılmış olacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun