Yaşam Tarzı 12 AĞUSTOS 2011 / 13:39

Konsola gerek kalmadan 'oyun keyfi' geliyor

Onlive, 22 Eylül’de İngiltere’de bulut tabanlı oyun servisini kullanıma sunmaya hazırlanıyor. ABD'de kullanılan sistemin yakında Avrupa'ya da taşınması bekleniyor.Bir yıldan uzun zamandır ABD’de kullanılan bu sistem, kullanıcılara konsol olmadan oyun oynama imkanını sunuyor. İşleme, özel sunucular üzerinde veri merkezlerinde yapılıyor ve internet üzerinden yayılıyor. Şirket, insanların yükleme sınırlarını aşmalarını önlemek için servis sağlayıcılarla anlaşmalar yapabilmeyi umuyor. PC’lerde, Mac’lerde ve tablet cihazlarda kullanılabilecek bu servise ek olarak, Onlive, HD televizyonlara bağlanabilecek, netlik ve grafik sorunu olmasına rağmen iyi bir oyun deneyimi yaşatan kendi mikro konsolunu da sunuyor.

Uzmanlara göre, Onlive’ın geleneksel oyun konsolları karşısında önemli avantajları var. Bunlardan belki de en önemlisi; kullanıcıların yazılım yüklemesine gerek olmaması veya yükleme güncellemeleri için beklemesine gerek bulunmaması.

Hareket hızı yüksek olan oyunları bir internet bağlantısında oynamak, örneğin bir komutun hayata geçmesinde gecikmeler gibi bazı teknik sorunları beraberinde getirebiliyor. Onlive’ın ise bu gecikmeyi minimuma indirdiği, yapılan testlerin de bunu kanıtladığı üzerinde duruluyor. Bu gecikmeleri en aza indirmek için Onlive, Lüksemburg’da yeni bir Avrupa sunucu parkı da açtı ve böylece sistemlerini, onu kullanacak insanlara daha da yakın bir yere getirmiş oldu.En büyük sorun sürekli akan video yapısı

Bu yapının önündeki en önemli sorun ise, internette sürekli akan video yapısı. Bu videolar her ne kadar sıkıştırılmış olsa da, aylık yükleme sınırı olan kullanıcıların bu sınırı kolayca aşmasına yol açabiliyor. Onlive’ın 1Mb/s’te en düşük bağlantı hızı saat başına yaklaşık 450MB kullanıyor. Bazı genişbant paketlerinin kullanım büyüklüğü ise aylık 5 veya 10 GB gibi nispeten daha düşük seviyelerde.

Bu tablo karşısında şirket, bazı internet servis sağlayıcılarla anlaşmalar yapabileceğini, kullanıcıların böylece Onlive kullanımları dolayısıyla cezai durumlarla karşılaşmayacağını açıkladı.

Sistem ayrıca, konsollarla bağlantılı çok gigabaytlı yükleme ihtiyacının bir bölümünü de azaltıyor. Böylece Onlive’ı Xbox Live veya PlayStation’dan daha farklı kullanıyorlar. Diğer yapılarda yükleme için beklenirken, Onlive için her şey anlık. Oyun oynamak için tek bir düğmeye basmak yetiyor. Bu yapının İngiltere’de hangi fiyattan kullanıcılara sunulacağı ise henüz belli değil.
ETİKETLER : konsol mac onlive oyun pc
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun