Yaşam Tarzı 12 NİSAN 2010 / 11:06

Komodo ejderleri keşfedilmeyi bekliyor

Filipinler'in Luzon Adası'nda keşfedilen yeni bir dev kertenkele türü bilim dünyasında şaşkınlıkla karşılandı.

Filipinler'in Luzon Adası'nda keşfedilen yeni bir dev kertenkele türü bilim dünyasında şaşkınlıkla karşılandı.


Filipinler'in kuzey ormanlarında keşfedilen yeni bir kertenkele türü şaşırtıcı büyüklüğüyle dikkatleri üzerine çekti. İki metre uzunluğundaki Varanus Bitatawa isimli kertenkele Kansas Üniversitesi öğrencileri tarafından bir keşif gezisi esnasında fark edildi. Kertenkelenin, nüfus yoğunluğu fazla olan ve ormansızlaşmanın yoğun olduğu Luzon Adası'nda keşfedilmesi de ayrı bir tartışma konusu oldu.

Yapılan DNA testlerine göre kertenkelenin Komodo ejderha ailesinden geldiği ve meyve yiyen bir tür olduğu ortaya çıktı. Bölgedeki yerli topluluklar bu canlının varlığından uzun süredir haberdar olsa da, bu dev kertenkele bilim dünyasının ilgi alanına girememişti. Sebep ise bölgedeki koşulların araştırmaya elverişsiz olmasından dolayı, bilim insanlarının bu bölgede yaşayan sürüngenler ve kurbağalar üzerinde oldukça az sayıda araştırma yapmış olması olarak gösteriliyor.

Biology Letter gazetesi, keşfedilen bu türü "eşi benzeri görülmemiş bir sürpriz" olarak tanımlandı. Filipinler'in keşfedilmeyen doğası olarak nitelendirilen bu yeni tür, bölgedeki vahşi ormansızlaşmadan geriye kalan bakir doğayı simgelemesi açısından oldukça önemli.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun