Yaşam Tarzı 03 KASIM 2011 / 10:31

Kızgın kuşların nüfusu 500 milyonu geçti, 1 milyara doğru ilerliyor

Kızgın kuşların nüfusu 500 milyonu geçti

Mobil oyun firması Rovio, Angry Birds oyununun pazara çıktığı günden itibaren 500 milyon yükleme rakamına ulaştığını açıkladı. Konuyla ilgili olarak Helsinki’de bir basın toplantısı düzenleyen şirketin pazarlama direktörü Peter Vesterbacka, bu rakamın bugüne kadar hiçbir oyunun ulaşamadığı bir nokta olduğunu belirtti.

Angry Birds, Apple’ın 11 Aralık 2009’da iPhone’u pazara sunmasından beri listenin en tepesindeki yerini koruyor. Vesterbacka, şirketin bundan sonraki hedefinin  mobil telefon ve bilgisayarları da kapsayan araçlarla küresel bazda 1 milyar hayrana ulaşmak olduğunu belirtti.

Şirket, markasını oyuncak ve bebek ürünleri gibi geleneksel satış teknikleriyle de büyütüyor. Bir taraftan da film stüdyolarıyla anlaşarak kızgın kuşları beyaz perdeye taşıma planları yapıyor.

Bu yılın başında Rovio, girişim sermayesi şirketlerinden 42 milyon dolar ek destek edindi. Bu desteğin kaynağı olan Accel Partners, daha önce Facebook ve Baidu’ya da destek vermişti.

Skype’nin kurucusu Niklas Zennstroem’in girişim sermayesi şirketi Atomico Ventures da 2003 yılında kurulan Rovio’ya destek verenler arasında.