Yaşam Tarzı 25 TEMMUZ 2011 / 13:30

Kızgın kuşlar kızdırdı

‘Angry Birds’ oyununu geliştiren Finlandiyalı Rovio şirketinin başı, telif hakkı sorunlarıyla dertte. Lisans verme şirketi olan Lodsys, Rovio’yu, kendi patentlerini ihlal etmekle suçluyor.Lodsys, Rovio ve diğer geliştiricileri, Apple’ın iOS platformu ve Google Android’de telif haklarına zarar vermekle suçluyor. Lodsys, Apple da dahil olmak üzere, diğer büyük teknoloji şirketlerine karşı da dava açtı. Rovio ise bu şikayetle ilgili herhangi bir tebligat almadığını belirterek, bunu alır almaz uygun yanıtı vereceklerini söyledi.

Angry Birds, son yılların belki de en popüler oyun aplikasyonu. Rovio Pazarlama Müdürü Peter Vesterbacka’nın geçen hafta yaptığı açıklamaya göre oyun 300 milyon yükleme sınırını da aştı.

Tek işi patent lisanslamak olan Lodsys ise, Mayıs ayında ABD’de Teksas’ta bir bölge mahkemesinde açtığı davaya beş yeni davalı ekledi. Buna göre, Rovio’ya ek olarak Electronic Arts, Grand Theft Auto’yu yapan Take-Two Interactive, Atari ve patentlerini ihlal etmekle suçladığı diğer bazı şirketlere karşı dava açtı. Söz konusu şirketler ise konuyla ilgili olarak yorum yapmamayı tercih ediyor.