Yaşam Tarzı 25 TEMMUZ 2011 / 13:30

Kızgın kuşlar kızdırdı

‘Angry Birds’ oyununu geliştiren Finlandiyalı Rovio şirketinin başı, telif hakkı sorunlarıyla dertte. Lisans verme şirketi olan Lodsys, Rovio’yu, kendi patentlerini ihlal etmekle suçluyor.Lodsys, Rovio ve diğer geliştiricileri, Apple’ın iOS platformu ve Google Android’de telif haklarına zarar vermekle suçluyor. Lodsys, Apple da dahil olmak üzere, diğer büyük teknoloji şirketlerine karşı da dava açtı. Rovio ise bu şikayetle ilgili herhangi bir tebligat almadığını belirterek, bunu alır almaz uygun yanıtı vereceklerini söyledi.

Angry Birds, son yılların belki de en popüler oyun aplikasyonu. Rovio Pazarlama Müdürü Peter Vesterbacka’nın geçen hafta yaptığı açıklamaya göre oyun 300 milyon yükleme sınırını da aştı.

Tek işi patent lisanslamak olan Lodsys ise, Mayıs ayında ABD’de Teksas’ta bir bölge mahkemesinde açtığı davaya beş yeni davalı ekledi. Buna göre, Rovio’ya ek olarak Electronic Arts, Grand Theft Auto’yu yapan Take-Two Interactive, Atari ve patentlerini ihlal etmekle suçladığı diğer bazı şirketlere karşı dava açtı. Söz konusu şirketler ise konuyla ilgili olarak yorum yapmamayı tercih ediyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun