Yaşam Tarzı 16 ARALIK 2011 / 12:15

Kızgın kuşlar bu kez borsaya uçacak

Kızgın kuşlar bu kez borsaya uçacak

‘Angry Birds’ün yaratıcısı Finlandiyalı oyun şirketi Rovio, 2013 yılında Hong Kong Borsası’nda halka açılmayı planlıyor. Finlandiya gazetesine açıklama yapan Rovio Pazarlama Müdürü Peter Vesterbacka'a göre şirketin hedefi 65,3 milyar dolarlık hisse değeriyle Walt Disney benzeri bir piyasa büyüklüğüne ulaşmak. Şirket bu hedefine ulaşmak için bir medya şirketine dönüştürmeyi planlıyor. Bunu başaramamak için bir sebep olmadığının altını çizen Vesterbacka, Rovio’nun gelirinin geçen yılki 10 milyon doların ardından, 2011 yılında yaklaşık 100 milyon dolar olacağını vurguladı.

Mayıs ayında şirket yetkilileri 2-3 yıl içinde New York Borsası’nda yerlerini almayı hedeflediklerini söylemişlerdi.

Diğer birçok mobil oyun çılgınlığının aksine Angry Birds, Apple’ın iPhone’u 2009 yılında pazara çıktığından beri en çok oynanan oyun konumunda. İki yılda 600 milyon yüklemeyle rekor kıran oyun, Elecronic Arts’ın geçtiğimiz yıl 100 milyon yüklemeye ulaşan Tetris’ini de geçti.

İki yeni Angry Birds oyununu daha kullanıcılara sunan Rovio, Vesterbacka’nın verdiği bilgiye göre, 2012 yılında aynı karakterlerle 5-6 oyunu daha oyunseverlere sunacak.

Rovio bu arada markasını oyuncaklar ve oyun alanları gibi geleneksel satış ürünlerine de yayıyor ve bir taraftan da kuşları beyaz perdeye taşımaya hazırlanıyor.

Ancak Vesterbacka’nın verdiği bilgiye göre, bu karakterleri içeren bir animasyon film için 2-3 yıl beklemek gerek. Çünkü film yapımı uzun bir süreç gerektiriyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun