Yaşam Tarzı 11 MAYIS 2010 / 11:07

Kişisel bilgileriniz virüslere yem olmasın

ESET Nisan ayı Dünya Tehdit Raporu'nu açıkladı.

ESET Nisan ayı Dünya Tehdit Raporu'nu açıkladı.


Bilişim teknolojilerinin yanında zararlı yazılımlar da gelişiyor. Bu yazılımlar birçok insanın hayatında önemli yer tutan ve neredeyse bir sırdaş olan bilgisayarlarından bilgilerini çalmak için fırsat kolluyor. ESET Nisan ay Dünya Tehdit Raporu'nda açıkladığına göre, zararlı yazılımlar arasında, yine ilk üç sırayı kullanıcı bilgilerini çalan zararlı yazılımlar aldı.

ESET'in hazırladığı listeye göre uzun süredir kullanıcılara sorun yaratan "Win32/Conficker" yine birinci sırada yer alıyor. Bu solucan, işletim sisteminde bulduğu açık sayesinde geçerli kullanıcı bilgilerine ihtiyaç duymadan sisteme girebiliyor. Daha sonra virüs, ek bir yazılım indirip kişisel bilgilere kötü amaçlı kişiler tarafından ulaşılmasını sağlıyor.

Aynı listede ikinci sırada ise INF/Autorun bulunuyor. Bu virüs ise daha çok flash belleklerden bilgisayarlara bulaşabiliyor. Listenin üçüncü sırasında ise Win32/Agent yer alıyor. Bu virüs veri hırsızı olarak biliniyor ve kişisel bilgileri çalıyor. Bu bilgileri uzaktaki saldırganlara yönlendirebiliyor.

Bilgisayarın işletim sistemi güncel tutulması, bağlanan cihazların "otomatik çalıştır" kapalı olması ve güncel bir antivirüs yazılımının kullanılması tavsiye ediliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun