Yaşam Tarzı 25 ARALIK 2012 / 11:44

Karıncalar meğer altın yumurtluyormuş

Karıncalar meğer altın yumurtluyormuş

Karınca ailesinden bir böcek olan termitlerin yuva kazarken altın madenine rastladıklarında, bunları çenelerinin arasına alıp yuvalarının önüne yığdığı ortaya çıktı. Araştırmacılar, bu bulgunun yeni altın madenlerinin keşfini kolaylaştıracağını düşünüyor. Araştırmacılar, kendilerine yuva kurmak için toprağı kazan termitlerin altın ve benzer değerli madenlere rastladıklarında bunları da çenelerinin arasına alıp yuvalarının önündeki toprak yığınına bıraktıklarını ortaya çıkardı. Bu durumun termit yuvalarının çevresinde zengin maden yataklarının varlığına dair güçlü bir kanıt olarak değerlendirilebileceği söyleniyor.

Diğer bir deyimle araştırmacılar, ucuz maliyetle yeni değerli madenlerin keşfi için termitlerden yardım almaya hazırlanıyor.

Avustralya'daki Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation'da (CSIRO) görevli Aaron Stewart'ın verdiği bilgiye göre bu yöntem, özellikle Batı Avustralya gibi aşınmış toprağın kalın bir katman oluşturduğu ve aşağıda neler olup bittiğini anlamanın zor olduğu bölgeler için ideal bir yaklaşım olabilir.

Termitler, yuva yapmak için toprağı kazarken bölgede değerli madenler olduğuna işaret edecek minik parçaları da kazdıkları toprakla birlikte yeryüzüne çıkarıyor. Hatta taşıdıkları metallerin bir kısmı da termitlerin üzerinde kalıyor. Eser miktardaki bu maddeler elektron mikroskobu veya X ışınları yardımıyla gözlenebiliyor.

Detayları bu adreste bulabilirsiniz.