Yaşam Tarzı 05 OCAK 2012 / 17:20

Karbon salınımı bu defa yolcuyu yaktı

Avrupa'da uçak bileti fiyatları artıyor

Avrupa’nın karbon salınımını azaltmaya yönelik yeni çalışması uçak bileti fiyatlarını artırdı. Fiyatlar ortalama 6 dolar yükseliyor.Hava kirliliğinin önüne geçmek için alınan önlemler Avrupa vatandaşları başta olmak üzere bu bölgede seyahat eden tüm yolcuları sıkıştırmaya başladı. İki havayolu şirketi AB’nin getirdiği ek vergiler nedeniyle uçak biletlerine zam yapmak zorunda kaldığını açıkladı.

AB’nin 2005 yılında uygulamaya koyduğun ve karbon salınımını azaltmaya yönelik düzenlemesi 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren değişti. Havacılık şirketlerini de içine alan 11 bin kurumu etkileyen yeni düzenlemeye göre AB sınırları içinde inen ve kalkan tüm uçaklar daha fazla karbon salınım bedeli ödemeye başladı. Bu da dolayısıyla yolculara yansıdı.

AB’nin getirdiği yeni düzenleme uzmanlara göre havayolu şirketlerine bu yıl toplamda 1,6 milyar dolar ek yük getirecek. Yine uzmanlara göre bunun yolculara faturası ise bilet fiyatlarına yansıyacak ortalama 6 dolar şeklinde olacak.

(Ed: Ekonomik krizin göbeğinde kalan AB de bu defa Türkiye benzeri bir gelir modeli mi buldu dersiniz? Neticede herkes düzlüğe çıkabilmek için yastık altındaki parayı piyasaya sürmenin derdinde…)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun