Yaşam Tarzı 17 ARALIK 2009 / 13:46

Kanser tedavisinde inanılmaz gelişme

İlk kez, insanda görülen iki kanserin tüm genetik şifrelerinin yer aldığı haritalar çıkarıldı.

İlk kez, insanda görülen iki kanserin tüm genetik şifrelerinin yer aldığı haritalar çıkarıldı.


Times gazetesinin internet sitesinde yer alan araştırmaya göre, iki hastanın tümörlerinde bulunan her bir DNA mutasyonunu gösteren ayrıntılı genetik haritalar, son 10 yılda kanser araştırmalarında önemli rol oynayacağa benziyor.

Cambridge yakınlarında Wellcome Trust Sanger Enstitüsünde Karsen Genom Projesinde görevli Profesör Mike Stratton'un liderliğinde yapılan araştırma sonucunda elde edilen genetik haritalar sayesinde her bir tümörün, hususi bir biçimde tedavi edilebileceği kaydedildi.

Profesör Mike Stratton, bulguların, kansere bakış açısını değiştireceğini belirtirken, bilim adamları, 2020 yılına kadar tüm kanser hastalarının tümörlerinin, bunlara neden olan genetik bozuklukları bulmak için analiz edilebileceğini ve analizlerden elde edilen bilgiyle, en çok işe yarayacak tedavilerin seçilebileceğini öngörüyorlar.

Elde edilecek bilgilerin, kansere neden olan DNA hatalarını hedefleyecek güçlü ilaçların geliştirilmesine yol göstereceği ve hastalığın önlenebilmesinin yollarına ışık tutacağı belirtildi.

Nature dergisinde yayımlanan yeni haritaların birinin, küçük hücreli akciğer kanseri hastasına, diğerinin de en öldürücü cilt kanseri türü olan melanom hastasına ait olduğu kaydedildi.