Yaşam Tarzı 26 EKİM 2010 / 08:07

Kablosuz cihazlara gün doğdu

Wi-Fi Direct protokülü kablosuz cihazların ağ olmadan da birbirine bağlanmasını sağlayacak.

Wi-Fi Direct protokülü kablosuz cihazların ağ olmadan da birbirine bağlanmasını sağlayacak.


Wi-Fi Alliance’ın resmi olarak duyurduğu yeni Wi-Fi protokolüyle bundan böyle cihazlar kablosuz ağ olmadan da doğrudan birbirine bağlanabilecek. Bu durumda Bluetooth'a gerek kalacak mı, bu durum sorgulanabilir.

Ağ olmadan da birbirine bağlanabilecek cihazlar, Wi-Fi Direct isimli bu yeni özellikle kolayca dosya ve görüntü gibi verileri paylaşılabilecek. Bu özellikten faydalanmak için paylaşım yapacak olan cihazlardan en az birinin Wi-Fi Direct yazılımına sahip olması yeterli. Yani Wi-Fi özellikli bir cihazla, Wi-Fi Direct özelliğine sahip cihaz birbirine bağlanarak veri aktarımı yapmak mümkün olacak.

Cihazlara kablosuz olarak indirilebilecek bir yazılım paketi olan Wi-Fi Direct, WPA2 kimlik doğrulama ve şifreleme bağlantısı kullanarak güvenli bir paylaşım sağlıyor. Bu güvenlik özelliği Wi-Fi Direct bağlantı sertifikasyonunun bir parçası.

Wi-Fi Alliance Wi-Fi Direct özelliğinin yer alacağı ürünlere sertifika vermeye başladı bile. Bu ürünler arasında cihazlarla bütünleşecek olan Atheros, Broadcom, Intel, Ralink ve Realtek markalarına ait 5 yonga bulunuyor.