Yaşam Tarzı 26 EKİM 2010 / 08:07

Kablosuz cihazlara gün doğdu

Wi-Fi Direct protokülü kablosuz cihazların ağ olmadan da birbirine bağlanmasını sağlayacak.

Wi-Fi Direct protokülü kablosuz cihazların ağ olmadan da birbirine bağlanmasını sağlayacak.


Wi-Fi Alliance’ın resmi olarak duyurduğu yeni Wi-Fi protokolüyle bundan böyle cihazlar kablosuz ağ olmadan da doğrudan birbirine bağlanabilecek. Bu durumda Bluetooth'a gerek kalacak mı, bu durum sorgulanabilir.

Ağ olmadan da birbirine bağlanabilecek cihazlar, Wi-Fi Direct isimli bu yeni özellikle kolayca dosya ve görüntü gibi verileri paylaşılabilecek. Bu özellikten faydalanmak için paylaşım yapacak olan cihazlardan en az birinin Wi-Fi Direct yazılımına sahip olması yeterli. Yani Wi-Fi özellikli bir cihazla, Wi-Fi Direct özelliğine sahip cihaz birbirine bağlanarak veri aktarımı yapmak mümkün olacak.

Cihazlara kablosuz olarak indirilebilecek bir yazılım paketi olan Wi-Fi Direct, WPA2 kimlik doğrulama ve şifreleme bağlantısı kullanarak güvenli bir paylaşım sağlıyor. Bu güvenlik özelliği Wi-Fi Direct bağlantı sertifikasyonunun bir parçası.

Wi-Fi Alliance Wi-Fi Direct özelliğinin yer alacağı ürünlere sertifika vermeye başladı bile. Bu ürünler arasında cihazlarla bütünleşecek olan Atheros, Broadcom, Intel, Ralink ve Realtek markalarına ait 5 yonga bulunuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun