Yaşam Tarzı 26 MART 2009 / 15:13

İzmir’de CitySurf ile dünyada bir ilk

Yerli Google Earth “CitySurf”, Google Earth’ü geçti.

Yerli Google Earth “CitySurf”, Google Earth’ü geçti.


“Yerli Google Earth” adıyla ismini duyuran CitySurf, yazılım teknolojisine kattığı yeniliklerle İzmir’de bir ilki gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve www.izmir.bel.tr adresinden kullanıcılara sunulan “İzmir Üç Boyutlu Kent Rehberi” projesiyle İzmirliler canlı kamera görüntülerine kent rehberinden indirdikleri CitySurf yazılımı ile ulaşabilecek.


İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Türkiye’nin ilk 3 Boyutlu Sayısal Kent Rehberi’i projesinde kullanıcılar, İzmir Büyükşehir Belediyesi yetki alanındaki tüm binalara, iş yerlerine, resmi kurumlara, eczane ve nöbetçi eczanalere, ulaşım noktalarına, kültür ve turizm tesislerine, yol ve durum bilgilerine üç boyutlu görüntüler aracılığıyla ulaşabiliyor.


Gerçek zamanlı görüntü İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan kamera sistemlerinin de bütünleştirildiği CitySurf ile kullanıcılar, trafik durumunu, yoğunluğu ve ilgisini çeken alanları da gerçek zamanlı (canlı) uydu görüntülerine giydirilmiş olarak izleyebilecek.


İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Türkiye’nin ilk üç boyutlu sayısal kent rehberi projesi, Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Toplantı Salonu’nda yapılan bir sunumla tanıtıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katıldığı toplantı da Büyükşehir Belediyesi Coğrafi Bilgi Sistemleri Müdürü Lütfi Ünal programa ilişkin detayları aktardı. İBB Başkanı Aziz Kocaoğlu yaptığı konuşmada, “İzmir Üç Boyutlu Kent Rehberi” ile bir hayalin gerçek olduğunu ifade etti.


Yaptıkları çalışmada her zaman bilimi rehber edindiklerini söyleyen Kocaoğlu sözlerine şu şekilde devam etti: “Yeni İzmir Üç Boyutlu Kent Rehberimiz, harita üzerinde giydirilen canlı kamera görüntüleriyle kentin her an izlenebileceği dünyadaki ilk rehberdir. İlk etapta Konak Meydanı’nda bulunan ve daha sonra kentin önemli noktalarına yerleştirilecek olan kameralarla ekranda yeni bir pencere açmaksızın kente ait canlı görüntülere ulaşabilmektedir.”


Büyükşehir Belediyesi Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürü Lütfi Ünal İzmir Üç Boyutlu Sayısal Kent Rehberi’nin, numarataj ve mesafe bilgilerinden taksi duraklarına ve tarihi mekanlara kadar pek çok yeni, farklı bilgilerle güncellendiğini belirtti. Ünal, sokak, cadde ve binalarının da güncellenerek bu sistemde yer aldığını belirtti. Piri Reis Bilişim Teknolojileri İş Geliştirme Koordinatörü Gökhan Dağgez, İzmir’in, New York gibi dünya şehirlerinde kullanılan teknolojilere göre daha zengin ve görsel olarak daha ileri bir teknolojiye kavuştuğunu belirtti. Piri Reis Bilişim Teknolojileri Projeler Koordinatörü Adil Yoltay ise dünyada bir benzeri olmayan bu proje ile bilgisayar uzmanı olması gerekmeyen kişilerin bile rahatlıkla CitySurf yazılımını kullanabileceğinden bahsetti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun