Yaşam Tarzı 04 OCAK 2013 / 10:57

İşte 2012 yılında gerçeğe dönüşen inanılmaz teknolojiler

İşte 2012 yılında gerçeğe dönüşen teknolojiler

Yıllardır bilimkurgu filmlerindeki birçok teknolojinin gerçek olması beklenirken, bu teknolojilerin çoğu hayal ürünü olmaktan öteye geçemedi. 2012 yılına geldiğimizde ise bu teknolojilerin 16 tanesi gerçeğe dönüştü.2012 yılı fütüristik teknolojilerin gerçeğe dönüşmesi konusunda oldukça verimli bir yıl oldu. Olimpiyatlarda yarışan “cyborg” atlet, NASA’nın ışıktan hızlı bir mekik üretmek için çalışmaya başlaması ve doktorların komadaki bir hastayla iletişim kurabilmeleri gibi birçok fütüristik teknoloji 2012 yılında gerçeğe dönüştü.

İşte gerçeğe dönüşen 16 fütüristik teknoloji:1-Cyborg bacaklı atlet Oscar Pistorius Olimpiyatlar’da yarıştı

Olimpiyat tarihinde ilk defa ampute bir atlet, sağlıklı atletlerle birlikte yarıştı. Güney Afrika atlet Oscar Pistorius, bütün elemeleri geçerek Olimpiyat finallerinde yarışırken, madalya kazanmayı başaramadı. Bazı otoriteler cyborg bacağın Pistorius’a avantaj sağladığını iddia etseler de, Pistorius’un başarısı gelecek için oldukça unut verici bir gelişme olarak tarihteki yerini aldı.Bir sonraki sayfa için TIKLAYINIZ.

2-NASA ışık hızından hızlı uzay motoru üzerinde çalışmaya başladı

2012 yılının belki de en dikkat çekici gelişmelerinden biri NASA’nın ışık hızından daha hızlı çalışan bir motor üzerinde çalışmaya başlaması oldu. Fizikçi Harold White’ın yaptığı açıklamaya göre NASA, ışık hızını aşabilecek güce sahip bir motor üzerinde çalışmaya başladı. Motorun beklenen sonucu vermesi durumunda uzay araçları en yakın yıldıza bir kaç hafta içerisinden ulaşabilecekler.Bir sonraki sayfa için TIKLAYINIZ.

3-Karar mekanizması gelişmiş maymunlar

Maymunlar Cehennemi filmini hatırlayacağı üzere, bir takım deneye abi tutularak zeki hale getirilen maymunlar, bir süre sonra laboratuvardan kaçarak özgürlüklerini ilan ediyorlardı. 2012 yılına geldiğimizde bu senaryonun gerçeğe dönüştüğünü görüyoruz. Maymunlarin beyinlerine takılan çip sayesinde karar verme süreçlerinin geliştirilmesi hedeflenirken, bu tarz çiplerin ilerleyen zamanlarda insanlar üzerinde de kullanılabileceği düşünülüyor.Bir sonraki sayfa için TIKLAYINIZ.

4-Atlantik üzerindeki ilk “Süper Kasırga”

Küresel ısınmayla birlikte değişen iklim şartları beraberinde daha güçlü doğa olayını da getiriyor. 2012 yılında Atlantik’te gerçekleşen Sandy Kasırgası’da bu doğa olaylarından biri oldu. Uzaydan 4,6 milyon kilometrekarelik bir alanda hissedildiği tespit edilen Sandy’nin bu alandaki son doğa olayı olmayacağı kesin.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PyohW9rYEKc[/youtube]

Bir sonraki sayfa için TIKLAYINIZ.

5-İlk sibernetik nefret suçu Fransa’da işlendi

Giyilebilir teknoloji ve Google Glass gibi proje halinde olan teknolojilerin babası olarak kabul edilen Steve Mann’in 2012 yılında Fransa’da McDonalds’ta yemek yerken kullandığı “Eyetap” adlı cihaz yüzünden dayak yemesi, ilk sibernetik nefret suçu olarak kayıtlara geçti.Bir sonraki sayfa için TIKLAYINIZ.

6-Artırılmış gerçeklik yaygın hale geliyor

2012 yılının Nisan ayına gelindiğinde Google’ın “Project Glass” olarak adlandırdığı artırılmış gerçeklik sağlayan inanılmaz gözlüğü teste çıktı. Yayımlanan videolarda ve fotoğraflarda artırılmış gerçeklik Google servislerinin, ses kontrolü, video sohbet, konum check-in’leri, üç boyutlu haritalar ve daha birçok özellikle kullanıldığı görülüyor. Her ne kadar piyasaya sürülüş tarihi hakkında bir bilgi olmasa da, artırılmış gerçekliğin nihayet yaygınlaşacak olması 2012 yılın en çarpıcı gelişmeleri arasında yer aldı.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9c6W4CCU9M4[/youtube]

Bir sonraki sayfa için TIKLAYINIZ.

7-İnsandan hızlı koşan robot geliştirildi

Sürekli farklı projeleriyle gündeme gelen DARPA yani ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı ilginç projelerine 2012 yılında da devam etti. Mühendisler bu defa insandan daha hızlı koşan ‘çita robot’ üretirken, robot yapılan testlerde 45,5 km hıza kadar çıktı. Bu arada en hızlı koşan insanın 44,5 km hızla Usain Bolt olduğunu belirtmekte fayda var.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wgFr0joeHvw[/youtube]

Bir sonraki sayfa için TIKLAYINIZ.

8- Uluslararası Uzay İstasyonuna ilk ticari kargo uçuşu gerçekleşti

2012 yılının dikkat çekici gelişmelerinden bir diğeri de, SpaceX şirketinin, Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderilecek olan ikmal malzemeleri ile dolu Dragon isimli uzay aracını başarılı bir şekilde yörüngeye fırlatması oldu. Bu gelişmeyle birlikte insanoğlunun uzaya yapacağı seyahatler ve keşiflerin önünün daha fazla açılması bekleniyor.Bir sonraki sayfa için TIKLAYINIZ.

9-Yılın en iyi otomobili elektrikle çalışan Tesla Model S oldu

Tamemen elektrik motoru ile calışan Tesla Motors fırmasının en son modeli Tesla Model S, Motor Trend dergisi tarafından Yılın Arabası (2012) seçildi. Otomobil böylece bu yarışmanın 64 yıllık tarihinde birinci olan ilk içten yanmalı motoru olmayan aracı oldu.Bir sonraki sayfa için TIKLAYINIZ.

10-Komadaki hastayla iletişim kuruldu

Bundan 2 yıl önce doktorlar fMRI cihazı kullanılarak komadaki hastalarla iletişim kurulabileceğini belirtmişlerdi. 2012 yılına gelindiğinde, 12 yıldır komada olan Scott Routley ile fMRI cihazı yardımıyla iletişim kuruldu. Routley, bitkisel hayatta olmasın karşın doktorlara ‘canının yanmadığını’ söyledi. Bu gelişmenin tıp dünyasını yeniden şekillendirmesi bekleniyor.Bir sonraki sayfa için TIKLAYINIZ.

11-Küresel ısınmayı engelleme projesi

ABD’li iş adamı Russ George’un Pasifik Okyanusu’na döktüğü tonlarca demir sülfat karışımıyla küresel ısınmayı engelleme projesi 2012 yılına damga vuran olaylardan biri olarak kayıtlara geçti. Büyük tepkilere neden olan proje, okyanusta yapay olarak planktonların havadan karbondioksit çekerek hızla büyümesini ve sonra dibe çökmelerini amaçlıyor. George'a göre bu yolla atmosferdeki karbondioksit oranı düşerek küresel ısınmayla mücadelede küçük de olsa bir adım atılacak.Bir sonraki sayfa için TIKLAYINIZ.

12-Okula giden robot

Genellikle telekonferans ve evden çalışma gibi avantajlar getiren telekonferans robotları, bu defa bir çocuğa yardımcı oldu. 7 yaşında olan ve alerji sorunu sebebiyle okula devam edemeyen 7 yaşındaki çocuk, okula gönderdiği robot sayesinde hem arkadaşlarıyla iletişim kurabiliyor, hem de dersleri eksiksiz bir şekilde takip edebiliyor.Bir sonraki sayfa için TIKLAYINIZ.

13-Düşünceyle kontrol edilebilen robot kol geliştirildi

ABD’nin Massachusetts eyaletinde yaşayan felçli bir kadın, robot kolunu düşünceleriyle kontrol ederek kahve içti. Robot uzvu deneyen iki hastanın beyinlerine bebek aspirini büyüklüğünde çipler yerleştirildi. Çipler, beyinden gelen sinyalleri aldı, bilgisayara iletti. Bilgisayar da bunları komuta çevirip robot kola göndererek kolu istenen yönde harekete geçirdi. Birçok hastaya umut ışığı olan bu teknoloji 2012’nin en dikkat çekici olayları arasında yer aldı.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ogBX18maUiM[/youtube]

Bir sonraki sayfa için TIKLAYINIZ.

14-Sürücüsüz hareket eden otomobiller

Her ne kadar daha yolun başında olunsa da 2012 yılı sürücüsüz kullanılabilen araçlar için bir milat niteliğinde. ABD’nin Kaliforniya, Nevada ve Florida eyaletleri sürücüsüz araçlar için yasa çıkartırken, bu sayede oluşacak trafik kazalarının da önüne geçilmesi hedefleniyor.Bir sonraki sayfa için TIKLAYINIZ.

15-Protez retina geliştirildi

2012 yılına gelindiğinde bilim insanları ışık enerjisiyle çalışan protez retina geliştirmeyi başardılar. Biyonik göz, hastanın takacağı özel gözlükler sayesinde kızılötesi ışını göze yönlendirecek. Protez bu şekilde devreye girecek ve görme engelli kişiye görüş için gerekli bilgileri iletecek. Her ne kadar çok taze bir gelişme olsa da, gelecek için oldukça umut verici bir çalışma olduğunu söyleyebiliriz.Bir sonraki sayfa için TIKLAYINIZ.

16- Yaşayan bir organizmanın kapsamlı bir bilgisayar modeli yapıldı

Araştırmacılar 2012 yılında yaptıkları yeni bir çalışmayla, ilk kez gerçek bir organizmanın son derece karmaşık bir hesaplamalı modelini oluşturduklarını duyurdular. Bu buluş yapay yaşam araştırmaları açısından da büyük bir önem teşkil ediyor.

YORUMLAR
serkan 07 OCAK 2013 / 17:58 0 0
demek bu yüzden tonlarca balık öldü?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun