Yaşam Tarzı 04 NİSAN 2013 / 12:40

İstanbul'un trafiğini neyin tıkadığını buldular

TomTom’un en son ‘Trafik Sıkışıklık İndeksi’ne göre İstanbul'daki trafik sorunun çözümü kıtalar arası geçişle değil, Avrupa yakasındaki bağlantı noktalarından sağlanabilir. Bu arada TomTom, İstanbul’u Avrupa'nın en sıkışık 2. şehri olarak belirledi.

TomTom, 5 kıtada bulunan 161 şehrin 2012 yılına ait trafik sıkışıklığını ölçen ve 2011 yılına ait kıyaslamayı da içeren en son Trafik Sıkışıklık İndeksi'nin sonuçlarını duyurdu. İndeks, Moskova’yı Avrupa'daki trafiğin en sıkışık ve yoğun olduğu şehri olarak belirlerken, İstanbul 2. sırada yer aldı.

Rapor, İstanbul'da gün içerisinde yoğun olmayan saatlerde bile seyahat sürelerinin normalden yüzde 55 ve sabahın sıkışık saatlerinde yüzde 80 oranlarında daha uzun olduğunu tespit etti. Aynı rapor ayrıca akşam saatlerinde trafiğin en yoğun olduğu zamanlarda sıkışıklığın normalden yüzde 125 daha fazla olduğunu belirledi.

Her yıl 118 saat trafikte heba oluyor

Kişilerin her yıl trafikte kaybettiği zaman ise yaklaşık 118 saat olarak açıklandı. Uzmanlar bu rakamlara dayanarak İstanbul'da genel anlamda bir sürücünün günün her saatinde normalden yarı katı daha fazla zaman harcadığını söylediler. Uzmanlar ayrıca akşam ve sabah sıkışıklıklarında bir sürücünün normalin en az iki katı daha uzun bir zamanı yollarda harcadığını belirtti.

2012 yılında Genel Sıkışıklık Seviyesi açısından sıralanan en sıkışık şehirler şunlar:

1. Moskova %66
2. Istanbul %55
3. Varşova %42
4. Marsilya %40
5. Palermo %39
6. Los Angeles %33
7. Sidney %33
8. Stuttgard %33
9. Paris %33
10. Roma %33

Avrupa şehirleri için 2012’de genel sıkışıklık seviyesi yüzde 24.

TomTom Türkiye Ülke Müdürü Enis Yücesan konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "TomTom'un yapmış olduğu ve Istanbul'un yüzde 99,5 oranında bütün anayollarını, sokaklarını ve caddelerini kapsayan araştırması, İstanbul'daki trafik sorunun çözümünün kıtalar arası geçişle değil, Avrupa yakasındaki bağlantı bölgeleriyle ilgili olduğunu gösterdi.”

TomTom’un Sıkışıklık Endeksi’nin dünyada şehirleşmiş bölgelerde trafik yoğunluğunun en doğru barometresi olduğu düşünülüyor. TomTom'un trafik veritabanı, altı trilyonun üzerindeki veri ölçümlerini kapsıyor ve her geçen gün beş milyar ölçüm eklenerek büyüyor.

Ayrı ayrı şehir raporlarını içeren TomTom Sıkışıklık İndeksi’ne www.tomtom.com/congestionindex adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun