Yaşam Tarzı 29 KASIM 2011 / 12:59

Işık yayan bakteriler Philips'in elinde dekoratif aydınlatmaya dönüşecek

Işık yayan bakteriler Philips'in elinde avizeye dönüşecek

Philips, yakın gelecekte bünyelerindeki kimyasal reaksiyonlar sayesinde kendiliğinden ışık yayan bakterileri şişelere doldurup dekoratif aydınlatma objeleri olarak pazarlamayı düşünüyor. Philips, Microbial Home projesinin bir uzantısı olarak kendi ışığını üretebilen bakterilere dayalı yeni bir aydınlatma sistemi üzerinde çalıştığını açıkladı. Kendilerine verilen atıklarla beslenen bakteriler, bu ziyafetin karşılığında karınlarını ovuştururken yumuşak ve yeşil renkli bir ışık eşliğinde teşekkür edecekler.

Philips, aydınlatma sistemini oluşturacak olan bakterilerin küçük şişelere doldurulacağını ve bu şişelerin silikon tüpler yardımıyla tabandan gelecek olan besinlere bağlanacağını öngörüyor. Böylece kesintisiz bir besin zinciri, dolayısıyla ışık kaynağı elde etmek mümkün olacak. Söz konusu besin tuvalet atıkları veya sebze kalıntılarından elde edilecek metan gazından başka bir şey değil.

Yalnız bu işin sonunda elde edilecek ışığın çok da parlak olmayacağı, o nedenle bu sistemin bir gün hayata geçmesi durumunda yalnızca dekoratif aydınlatma amacıyla kullanılacağı söyleniyor.

Yine de düşünce güzel. Acaba bir gün derin deniz canlılarının içinde yüzdüğü avizelerimiz de olacak mı?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun