Yaşam Tarzı 12 TEMMUZ 2011 / 14:13

iPhone veya iPad'iniz varsa, kendi gölge oyunu tiyatronuz için malzemeniz hazır

Anakule Studios'un geliştirdiği iKaragöz uygulaması, karanlık bir perde önünde iPhone ve iPad cihazlarını kullanarak geleneksel gölge oyunu karakterleriyle kendi gösteri sahnenizi oluşturmanızı sağlıyor.Bir Türk mobil uygulama geliştirme şirketi olan Anakule Studios, gerçekleştirdiği iKaragöz uygulamasıyla tarihsel ve kültürel mirasımız olan Karagöz gölge oyununu teknoloji çağına uyarladığını duyurdu. Dijital kukla oyunu olan iKaragöz uygulaması, Karagöz oyununda yer alan karakterlerden dilediğinizi seçmenizi ve sadece aygıtı sallayarak karakterleri sanki arkadan tahtayla tuturulmuş gibi perde önünde oynatmanızı sağlıyor.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zbkQ84Y-uxs[/youtube]

Uygulamayı kullanmak için sadece karanlık bir duvar veya perdenin önünde durmanız yeterli. Bu sayede ekranın önünde aydınlatılmış olan karakter sanki perde önüne yansıtılmış gibi izleyicilerin önünde beliriyor. Konuşurken aygıtı salladığınızda, karakterler gerçek kuklalara benzer biçimde karakterler eklem yerlerinden hareket ederek oyun için gereken mimikleri yerine getiriyor.

Anakule Studios, oldukça eğlenceli bir fikri hayata geçirdikleri bu uygulamanın Çin, Hint ve Endonezya kültürlerinde yer alan gölge oyunu karakterlerini de içine alan sürümlerini piyasaya sürme hazırlığında.

Detaylı bilgi için anakule.com adresini ziyaret edebilirsiniz.