Yaşam Tarzı 12 TEMMUZ 2011 / 14:13

iPhone veya iPad'iniz varsa, kendi gölge oyunu tiyatronuz için malzemeniz hazır

Anakule Studios'un geliştirdiği iKaragöz uygulaması, karanlık bir perde önünde iPhone ve iPad cihazlarını kullanarak geleneksel gölge oyunu karakterleriyle kendi gösteri sahnenizi oluşturmanızı sağlıyor.Bir Türk mobil uygulama geliştirme şirketi olan Anakule Studios, gerçekleştirdiği iKaragöz uygulamasıyla tarihsel ve kültürel mirasımız olan Karagöz gölge oyununu teknoloji çağına uyarladığını duyurdu. Dijital kukla oyunu olan iKaragöz uygulaması, Karagöz oyununda yer alan karakterlerden dilediğinizi seçmenizi ve sadece aygıtı sallayarak karakterleri sanki arkadan tahtayla tuturulmuş gibi perde önünde oynatmanızı sağlıyor.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zbkQ84Y-uxs[/youtube]

Uygulamayı kullanmak için sadece karanlık bir duvar veya perdenin önünde durmanız yeterli. Bu sayede ekranın önünde aydınlatılmış olan karakter sanki perde önüne yansıtılmış gibi izleyicilerin önünde beliriyor. Konuşurken aygıtı salladığınızda, karakterler gerçek kuklalara benzer biçimde karakterler eklem yerlerinden hareket ederek oyun için gereken mimikleri yerine getiriyor.

Anakule Studios, oldukça eğlenceli bir fikri hayata geçirdikleri bu uygulamanın Çin, Hint ve Endonezya kültürlerinde yer alan gölge oyunu karakterlerini de içine alan sürümlerini piyasaya sürme hazırlığında.

Detaylı bilgi için anakule.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun