Yaşam Tarzı 23 AĞUSTOS 2011 / 11:51

iPhone'lar Japonya’ya özel deprem uyarı sistemiyle gelecek

Japon iPhone kullanıcıları yeni Apple iOS işletim sistemi kapsamında deprem uyarı sistemi seçeneğine de sahip olabilecek. BBC’nin 9to5Mac’ten aldığı habere göre, bu özellik cihazın eylül ayında piyasaya çıkması beklenen iOS 5 sisteminin hatırlatma merkezine eklenecek.

Japonya’nın oldukça detaylı bir deprem erken uyarı sistemi bulunuyor. Bu sistem binden fazla sismik algılayıcının verilerini topluyor. Hatırlanacağı gibi, 2011 baharında meydana gelen deprem ve tsunami felaketinde 16 binden fazla insan hayatını kaybetmişti.

Ülkede deprem uyarıları genelde radyo, televizyon ve yazılı mesajlarla yapılıyor. Bu konuda yetki ise Bölge Postası Felaket Bilgi Servisi (Area Mail Disaster Information Service) yapısına ait. SMS için sistem belirlenen bölgedeki tüm el cihazlarına SMS-CB, yani yoğun mobil yayın göndererek işliyor.

3G mobil telefonlar da Japon kanunlarına göre SMS-CB teknolojisine sahip olmak zorunda. Ancak birçok yurtdışı üretim telefonlar bu teknolojiyi desteklemiyor.

Apple’ın yeni özelliğinde yer alan mesajda, “Deprem erken uyarı/alarm sistemi. Bu ayar aktif hale getirildiğinde pil ömrü azalabilecektir” yazıyor.

Apple CEO’su Steve Jobs, bahardaki depremin ardından Japonya’daki çalışanlarına hemen bir e-posta göndermiş, deprem ve tsunami felaketinden kendimi veya ailesi etkilenenler varsa yardım ve destek teklifinde bulunmuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun